Gıda Hattı

İçtiğimiz kahvenin tadını arılar ve kuşlar belirliyor!

19 Mayıs 2022, 12:20
Paylaş
İçtiğimiz kahvenin tadını arılar ve kuşlar belirliyor!

Dünyanın en sevilen içeceklerinden biri olan kahvenin tadı bazı hayvanların yardımı olmadan bu kadar iyi olmazdı. Kuşların ve arıların sabah kahvemiz için neden bu kadar önemli olduğuna daha yakından bakalım.

Yeni bir araştırma, kuşlar ve arılar kahve bitkilerini korumak ve tozlaştırmak için bir araya geldiklerinde kahve çekirdeklerinin daha büyük ve daha bol olduğunu buldu.

Vermont Üniversitesi'nin araştırmasına göre, bazıları binlerce kilometre yol kat eden kuşlar ve arılar olmasaydı, kahve çiftçileri mahsul veriminde yüzde 25'lik bir düşüş görecekti.

Baş yazar Alejandra Martínez-Salinas, "Şimdiye kadar araştırmacılar tipik olarak doğanın faydalarını ayrı ayrı araştırdılar ve sonra basitçe birleştirdiler" diyor

“Ama doğa, önemli sinerjiler ve değiş tokuşlarla dolu, etkileşimli bir sistem. Gerçek çiftliklerde gerçekçi ölçeklerde yapılan ilk deneylerden birinde, bu etkileşimlerin ekolojik ve ekonomik önemini gösteriyoruz.”  diyor.

Deney dört ana senaryoda test edildi!

Deney için, Latin Amerika ve ABD'den araştırmacılar, büyük ağlar ve küçük dantel çantaların bir kombinasyonu ile 30 çiftlikteki kahve bitkilerinden kuşları ve arıları hariç tuttular.

Dört ana senaryo için test ettiler: sadece kuş aktivitesi (haşere kontrolü), tek başına arı aktivitesi (tozlaşma), kuş ve arı aktivitesinin bulunmadığı (kontrolsüz haşere) ve son olarak, arıların ve kuşların tozlaşmakta özgür olduğu ve böcekler gibi böcekleri yiyebildiği doğal bir ortam.

Kahve meyvesi kurdu olarak bilinen zararlı haşare dünya çapında kahve üretimini etkileyen en zararlı haşerelerden biri olarak bilinen bir böcek.

Deneyin sonuçları, kuşlar ve arılar olmadan, ortalama verimin yaklaşık yüzde 25 düştüğünü ve hektar başına yaklaşık kaybın yaklaşık 1.066 dolar değerinde olduğunu gösterdi.

Çalışmadan elde edilen sonuçlara bakacak olursak, kuşların zararlı haşereleri kontrol etmede rollerinin oldukça önemli olduğu kanısına varmak mümkün. Ayrıca arıların da tozlaşmada farklı tadları meydana getirme noktasında önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.