Gıda Hattı

İcradan satıldı: Yörsan’ın yeni sahibi Matlı Holding

17 Ocak 2022, 23:31
Paylaş
İcradan satıldı: Yörsan’ın yeni sahibi Matlı Holding

Türkiye süt ve süt ürünleri sektörünün önde gelen firmalarından Yörsan’ın icradan satışında yapılan açık artırmada, 120 milyon 350 bin lira en yüksek fiyatı Matlı Holding verdi. Holding, beyaz et ve yumurta sektöründe önde gelen firmalarından Keskinoğlu'nun yüzde 20'sini alarak adından söz ettirmişti.

Susurluk İcra İflas Dairesi tarafından yapılan açık arttırmada en yüksek fiyatı veren Matlı Holding, Yörsan firmasının yeni sahibi oldu.

İcradan satışa çıkarılmıştı

Balıkesir’de 2019 yılında kayyum atanan ve hakkında iflas davası görülen Yörsan'ın iflasına karar verilmesinin ardından firmanın icradan satış süreci başlamıştı.

Türkiye süt ve süt ürünleri sektörünün önde gelen firmalarından Yörsan’ın icra yoluyla satışında açık artırmada 120 milyon 350 bin TL ile en yüksek fiyatı veren Matlı Şirketler Grubu’na bağlı Karakoca Besicilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., firmanın yeni sahibi oldu.

Yörsan, 2014 yılında Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bir şirket tarafından satın alınmış, 2018 yılında söz konusu şirket, Türkiye’deki fonlarını ABD’li bir şirkete satmıştı. Şirket ardından yaşadığı ekonomik sorunlardan dolayı konkordato ilan etti.

2019 yılında kayyum atanan Yörsan’ın iflas talebi, 10 Temmuz 2020 tarihinde Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesi’nde kabul edildi.

Yörsan

Yörsan, 1964 yılında Yörükler Gıda Limited Şirketi adıyla kuruldu. Şirket, 1979 yılında Susurluk'ta bir mandıranın alımıyla beraber 1984'te inşa edilen fabrikasının faaliyete başlamasıyla Yörsan A.Ş adını aldı. 1985 yılında şirket, pastörize süt üretimine ve kültür peynirciliğine başladı, yüzlerce kişiye istihdam sağladı.

Balıkesir bölgesindeki binlerce üreticinin sütlerini satın alarak katkı sağlayan Yörsan, süt, peynir, ayran, tereyağı, kaymak ve krema gibi süt ürünlerini iç piyasaya sunduğu gibi, ABD, Japonya, KKTC ve Orta Doğu ülkeleri de dahil 20’den fazla ülkeye ihracat da yapıyordu.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.