AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

İçecekte tercihimiz önce su, ardından gazlı içecekler

İçecekte tercihimiz önce su, ardından gazlı içecekler
22 Haziran 2015, 14:13

İçecek tüketimine dair rakamlar, Türk insanının yaşamın vazgeçilmezi suyun ardından gazlı içecekleri tercih ettiğini gösteriyor.

Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD), Meşrubatçılar Derneği (MEDER) ve Madensuyu Üreticileri Derneği (MASUDER) verilerine göre, Türkiye’de alkolsüz içecek tüketimi geçen yıl %4,7 büyüyerek 9 milyar litreye ulaştı. İçecek tüketimindeki büyümeye en büyük katkıyı paketlenmiş su sektörü yaparken, onu buzlu çay ve meyve suları takip etti.

Türkiye geçen yıl 3,3 milyar litre gazlı içecek, 4,2 milyar litre paketlenmiş su, 1,1 milyar litre meyve suyu ve yaklaşık 600 bin litre ayran tüketti. Meşrubat tüketiminin %37’sini gazlı içecekler oluşturdu.

Meşrubat tüketiminde hem Türkiye’de hem de Avrupa’da ilk sırayı kolalı gazlı içecekler alırken, Türkiye, tüketim miktarları açısından Avrupa’ya ve ABD’ye kıyasla paketlenmiş sular haricinde alkolsüz içecekler pazarında çok geride bulunuyor. Türkiye’de kişi başına gazlı içecek tüketimi yıllık ortalama 170 şişeyken, bu oran ABD’de 750 şişeye yaklaşıyor.

Ramazan ayrana iyi gelmiyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ayran üretimi de bir önceki yılla kıyaslandığında 2014 yılında %6,92 artarak 598 bin 877 ton oldu. Ayran tüketiminde 2015 yılında da geçen yıla göre yaklaşık %7-8 oranında artış bekleniyor.

Ancak Ramazan döneminde, ayran tüketiminde düşüş yaşandığı dikkat çekiyor. Son 5 yıldır her Ramazan’da bir önceki yılın aynı dönemine göre ayran tüketiminde yaklaşık %20 düşüş görülüyor. Bunda hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyretmesinin etkili olduğu belirtiliyor.

Maden suyu dünyada ve Türkiye’de ambalajlı su pazarı içinde değerlendiriliyor. Tüketilen ambalajlı su pazarının %9’unu maden suyu oluşturuyor. Türkiye’de 2014 yılında 608 milyon litre maden suyu tüketilirken, bu yıl toplam tüketimin 675 milyon litreye, kişi başı tüketimin de 10 litreye ulaşması bekleniyor.

Hazmı kolaylaştırması ve kaybedilen mineralleri takviye ettiği bilinen maden sularının bu özellikleri, Ramazan’da tüketim artışına da neden oluyor. 2014 yılı Ramazan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre maden suyu tüketiminde %6 artış gerçekleşirken, bu yıl da maden suyu tüketiminde yaklaşık %8’lik bir artış olacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.