Gıda Hattı

İçecekte depozitolu cam şişe talebi!

15 Ağustos 2017, 17:59
Paylaş
İçecekte depozitolu cam şişe talebi!

Cam şişede satılan bazı ürünlerin şişesinin, içindeki içecek ve yiyecekten daha pahalıya geldiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, içeceklerin depozitolu cam şişelerde satışının ekonomiye de katkı yapacağını söyledi.

Yazılı açıklamasında, tüketicilerde cam şişede satılan gıda ve içeceklere karşı artan bir ilgi olduğuna dikkat çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, “Cam şişenin geri kazanımının sağlanması için geçmiş yıllarda olduğu gibi su, meşrubat, süt, soda ve yoğurt  gibi cam şişe ve kavanozlarda satılan ürünler depozito uygulaması ile satılmalı. Gelişmiş ülkeler halen geri kazanılmış cam şişe ve kavanozlar ile ülke ekonomilerine katkı sağlıyor. Vatandaşın içtiği her şişede satılan içecek ve yediği her kavanozlu üründe hem cebine hem ülke ekonomisine zarar veriyor” dedi.

tesk-baskani-bendevi-palandoken-gidahatti
TESK Başkanı Bendevi Palandöken

“İçeceğin şişesi, içecekten pahalıya geliyor”

Artık sadece içecekler değil, yoğurt, salça, turşu, zeytin ve zeytinyağı gibi ürünlerin de cam ambalajlarda satıldığını bildiren Bendevi Palandöken, şunları kaydetti:

“Bu da ülke genelinde her gün milyonlarca camdan üretilen ürünlerin satılmasına neden oluyor. Depozito uygulaması olmayınca camdan yapılan şişe ve kaplar, içindeki ürünle birlikte satılıyor. Dolayısıyla tıpkı geçmiş yıllarda olduğu gibi süt, su, meşrubat, soda gibi ürünlerde uygulanan depozitolu satış yöntemi bugün de aynı şekilde devam etmeli. Depozito olmadığında içeceğin şişesi, içindeki sıvıdan pahalıya geliyor. Hem kendi cebimizi korumak hem ekonomimizi güçlendirmek adına depozito uygulaması büyük fayda sağlayacaktır.

zeytinyagi-gidahatti“Şişe depozitoyla satılırsa içecek fiyatları düşer”

Cam şişelerin geri kazanımları konusunda duyarlılık oluşturulmalı. Ülkemizin cam sanayi üretim kapasitesi 3,5 milyon ton. Su, meşrubat, soda, süt ve benzeri şişede tüketilen içecekler ile yoğurt, salça, turşu, zeytin gibi ürünlerde kullanılan camların geri kazanımı bu noktada çok önemli.

cam-ambalaj-gidahattiCam şişelerin diğer atıklarla birlikte çöpe gitmemesi çevre kirliliği açısından da önemli olduğu için her vatandaşımız bu konuda duyarlı olmalı. Doğada atık halde bulunan cam şişeler büyük orman yangınlarına sebep olabiliyor. Bu yangınları önlemenin yanı sıra şişeler geri kazanım sağlayacak şekilde alınıp satılırsa içeceklerin fiyatları da düşecektir. Ülkemiz her cam şişeyi çöpe atacak kadar zengin bir ülke değil.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.