Gıda Hattı

İçecek İşletmenizin Tedarik Zincirinin Pandemi ve Sonrası Etkin Çalışması Nasıl Sağlanır?

24 Nisan 2021, 12:00
Paylaş

COVID-19, içecek endüstrisinde küresel tedarik zincirlerinin ne kadar hayati ve birbirine bağlı olduğuna dair bir spot ışığı yakmıştır. Çin'den yapılan ihracat dünyanın tüm bölgelerinde gerilemiştir.

İçecek İşletmenizin Tedarik Zincirinin Pandemi ve Sonrası Etkin Çalışması Nasıl Sağlanır? - Prof. Dr. Y. Birol SAYGI

Özellikle içecek endüstrisinde akıllı ve proaktif tedarik zinciri yönetimi, şirketlerin değişken emtia fiyatlandırması, envanter kalitesi ve güvenlik gereksinimleri, karmaşık üretim kısıtlamaları ve ürün bozulabilirliği ile mücadelesinde çok önemlidir.

2020 salgınının etkisinden ve sonrasından herhangi bir işletmenin etkilenmeden kalması olası değildir. Bazı şirketler tedarik zinciri perspektifleri ve uygulamaları nedeniyle diğerlerinden daha iyi durumda olacaktır. Aşağıdaki ilkeler, içecek tedarik zinciri esnekliği ve verimliliğinin iyi ve kötü zamanlarda geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

1. Tedarik Zincirinin Net ve Kapsamlı Bir Resmi Oluşturulmalıdır

Tedarik zincirinin tüm unsurlarını ele geçirmenin ve kontrol altında tutmanın ilk adımı, ne olduklarını tam olarak bilmektir. Tedarik zincirinin haritasını çıkarmak demek içeceği oluşturmak, ambalajlamak, depolamak ve dağıtmak için güvenilen her tedarikçi ve ortağın tüm verilerine sahip olmak anlamına gelir.

Ancak resmin tamamına sahip olunduğunda, potansiyel bozulma alanlarını görmeye başlayabilir ve yanıt vermek için etkili bir plan oluşturulabilir. Riskleri ve fırsatları hızlı ve verimli bir şekilde analiz edebilmek için tedarikçilerin coğrafi konumu gibi dış faktörlerin yanı sıra stok düzeyleri ve tedarik süreleri gibi ölçümler, hatta sözleşmeler ve sözleşmelerin ayrıntıları organize edilmeli ve görünür olmalıdır.

2. Beklenmedikler için plan yapılmalıdır

Aksaklık ve senaryo planlamasını düzenli bir iş pratiği haline getiren içecek şirketleri daha güçlü ve kriz zamanlarında kritik kararlar almaya hazır olmaları demektir. Örneğin, 2000 yılının başında bilgisayarları ve ağları devre dışı bırakacağı öngörülen bilgisayar kodlama sorunu olan Y2K tehdidi; birçok işletmeyi daha önce düşünmedikleri senaryolar üzerinden düşünmeye zorlamıştır.

En iyi hazırlanmış şirketler, doğal afetler ve salgınlardan ürün geri çağırmalarına, nakliye başarısızlıklarına ve önemli fiyat enflasyonuna kadar her şeyi ele almak için atacakları kesin adımları düzenli olarak uygulayanlardır. İçecek markası için en kötü durum senaryosunu hayal etmenin avantajı, strateji oluşturmak ve iş birliği yapmak için zaman ve alan varken seçenekler üzerinde çalışmaya yardımcı olacaktır.

Gerçek bir felaket olduğunda, genellikle bu lükse sahip olunmaz. İçecek tedarik zincirlerini çevreleyen gittikçe artan küresel ve karmaşık risk ortamıyla, içecek işletmeleri, operasyonlarını bugün ve gelecekte istikrarlı tutmak için yeterince hazırlıklı olmak için mümkün olduğunca çok "ne olursa ne olsun" senaryoları incelemelidirler.

uretim-fabrika-gidahatti (2)

3. Stokların Yakından Takip Edilmesi

Bir kriz sırasında, stokların net bir resmine sahip olmak çok önemlidir. Olası malzeme sıkıntısı ve sevkiyat gecikmeleriyle ne sipariş edildiği ve ne zaman teslim edileceğini hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilmek gerekir. Stratejik olarak sipariş verebilmek için hangi malzemelerin yenilenebileceği ve hangi ürünlerin satın alınamayacağını takip etmek için tedarikçilerle sıkı iletişim halinde olmak gereklidir.

Stokların yakından ve tutarlı bir şekilde takip edilmesi, siparişlerin optimize edilmesine, üretimi daha stratejik bir şekilde planlamaya ve gereksiz yere değerli kaynakları bağlamadan kaçınmaya yardımcı olur.

4. Yedeklemeler Tanımlanmalıdır

İçeceğin önemli bir girdisi için yalnızca bir tedarikçiye güvenmek, bir felaket sırasında tedarik zincirinin bozulma riskini artırabilir. Ürünün her kritik bileşeni için, farklı bir tedarikçiye geçmenin maliyeti ve teslimat sürelerinin işletmeyi nasıl etkileyeceğinin anlaşılması dahil olmak üzere, hangi tedarik seçeneklerinin mevcut olduğuna dair güncel bir listeye sahip olunmalıdır. Herhangi bir yedekleme tedarikçisinin kalifiye olması da önemlidir.

Doğru malzemenin kullanıldığını ve spesifikasyonları karşıladığını, teslimatın tamamlandığını ve tüm sorunların not edildiğini ve çözüldüğünün kolayca doğrulanması önemlidir. Tedarikçileri değiştirmek için uygun seçeneklerin olmadığı bir alan belirlenirse, acil durum stoku tutmaya veya bir ihtiyaç durumunda onaylanmış ve kullanıma hazır ikincil bir formüle sahip olmaya yatırım yapmak akıllıca olabilir.

5. Açıkça ve Sıklıkla İletişim Kurulmalıdır

Tedarikçiler ile ne kadar çok bilgi paylaşırsa, engelleri aşmak ve içecek işinin ilerlemesini sağlamak için birlikte o kadar iyi çalışılabilir. Stoklar, zaman çizelgeleri ve hazırlanmak için alınan önlemler gibi konularda tedarikçilerle yakın ve sık iletişim halinde olunması önemlidir. Planların ve beklentilerin olabildiğince net bir şekilde belirtilmesi ve üretici tarafında işler değiştikçe tedarikçilerin bilgilendirilmesi, tedarikçilerin üreticisine çözüm ve fikir sunmaya hazır olmalarını sağlar.

6. Kalite İçin Açık Standartlar Belirlenmelidir

Dış koşullar ne olursa olsun, ürün kalitesi içecek endüstrisinin odak noktası olmaya devam etmektedir. İçecek tüketicilerinin %49'unun yüksek kalite güvencesi ve doğrulanabilir güvenlik standartlarına sahip ürünler için para ödemeye istekli olduğunu belirlenmiştir. Kalite için sağlam ve entegre bir plana sahip olmak, bir kriz sırasında markanın karşılaşabileceği diğer endişelerin üzerine kalite sorunlarının eklenmemesini sağlar.

7. Finansal Modeller İzlenmelidir

İçeceğin finansal durumunu tam olarak kavramak, nakit akışını ve likiditeyi yönetmede proaktif kalınmasına yardımcı olacaktır. Kriz sırasında, nakit ve krediye erişim içecek üreticisine esneklik ve harekete geçme seçenekleri sunar. Satılan malların maliyetini ve kısa vadeli ve uzun vadeli finansal ihtiyaçlarını ve taahhütlerini anlamak, üreticinin hem tedarik zincirini hem de içecek şirketinin mali durumunu yönetmek için hızlı ve bilinçli kararlar almaya hazırlar.

gida-muhendis-uretim-gidahatti

8. Destek İstenmesi

İçeceğin tedarik zincirini optimize etmek zorlu bir süreç ve iştir. İçeceğin başarısını önemli ölçüde etkileyecek kararları almak için seçenekler arasında ilerlerken, sektörü anlayan ve işletmenin çıkarlarını yürekten koruyan kişilerin olması yararlıdır. Farklı bakış açılarına ve geçmişe sahip bir ekiple çalışmak, kör noktalardan kaçınılmasına ve daha bilgili ve stratejik tedarik zinciri kararları verilmesine yardımcı olabilir.

Optimize edilmiş ve esnek bir tedarik zinciri, kriz sırasında bir istikrar kaynağı olarak hizmet edebilir ve uzun vadede içecek işini güçlendirecek bir rekabet avantajı kaynağı olabilir.

Yazarın Diğer Yazıları

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.