AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

“İçeceğe vergi işe yaramaz”

“İçeceğe vergi işe yaramaz”
14 Temmuz 2015, 17:37

İngiliz Alkolsüz İçecek Üreticileri Derneği BSDA, İngiliz Tıp Derneği’nin (BMA) alkolsüz içeceklere vergi uygulanması çağrısına cevap verdi. Meşrubatların fiyatını en az %20 oranında artırması önerilen vergiyi “işe yaramaz” olarak nitelendiren BSDA’ya göre içeceğe vergi, ancak 4 kalori azaltımına yarayacak.

İngiltere’de meşrubatların beslenme ile alınan kalorinin ortalama %3’üne karşılık geldiğini belirten BSDA Genel Direktörü Gavin Partington, benzer vergileri uygulayan ülkelerde bunun herhangi bir işe yaramadığını söyledi.

Meksika’da uygulanan meşrubat vergisinin günlük kişi başına sadece 6 kalorilik bir düşüşle sonuçlandığını ifade eden Partington, BMA’nın teklif ettiği %20’lik verginin bu hesapla, kişi başına günlük 4 kalorilik bir düşüş sağlayacağını vurguladı.

Buna karşın meşrubat firmalarının ürün reformülasyonu, küçük ambalajlar, düşük ve sıfır kalorili seçeneklerin daha fazla tanıtımı gibi girişimlerinin son üç yılda meşrubatlardan alınan kalorileri %7 oranında düşürdüğüne dikkat çeken Partington, sektörün sağlık endişeleri konusunda birçok çalışma yaptığını da sözlerine ekledi.

Düşük kalorili ve kalorisiz içecekleri konu alan reklamlar 2014’te %49 oranında artarken, insanın günlük enerji ihtiyacı ortalama 2 bin kalori olarak hesaplanıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.