Gıda Hattı

Ibrahim Rugova kimdir? Ibrahim Rugova hayatı

2 Aralık 2021, 18:43
Paylaş
Ibrahim Rugova kimdir? Ibrahim Rugova hayatı
Ibrahim Rugova  kimdir? Kosova Başbakanı olarak görev yapan Ibrahim Rugova  hayatı ve ölümü araştırılmaktadır. Ibrahim Rugova  biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için gerçekleştirdik.

Ibrahim Rugova  kimdir? Nazi işkencesi ile babası  ve dedesi kurşuna dizilen Ibrahim Rugova hayatı ve hakkında merak edilenler...

Ibrahim Rugova  biyografi

doğum; 2 Aralık 1944

ölüm; 21 Ocak 2006

mesleği; Kosova Cumhurbaşkanı. 2002 yılından görev başında ölümüne dek Kosova Cumhurbaşkanlığı ve Kosova'nın önde gelen siyasi partisi Kosova Demokratik Birliği'nin (LDK) başkanı.

İbrahim Rugova kimdir?
İbrahim Rugova

Ibrahim Rugova hayatı

1944'te o dönemde Yugoslavya'nın bir parçası olan Kosova bölgesinin Çerçi (Cerrcë) köyünde doğmuştur. Babası ve dedesi II. Dünya Savaşı'nın hemen akabinde, Nazi Almanyası işgal güçleri ile işbirliği yaptıkları gerekçesiyle kurşuna dizilmişlerdir. Üniversite öğrenimini Paris'te Sorbonne Üniversitesi'nde yapmıştır. 1990'da ihracına dek Yugoslav Komünist Partisi'nin üyesi olmuştur.

Kosova'nın Sırbistan dahilindeki otonom statüsünün 1989'da Yugoslavya hükûmeti tarafından iptali ile LDK'nın kurucuları arasında yer almış, ılımlı bir Arnavut siyasetçi olarak ön plana çıkmıştır. Arnavut direnişinin barışçı yollarla örgütlenmesi gerektiğini savunmuştur. Bu dönemde Kosova Arnavut liderleri bağımsızlıklarını ilan ederek ve bir gölge hükûmet oluşturarak sağlık ve eğitim alanlarında merkezi hükümete paralel hizmetler başlatmışlar ve İbrahim Rugova başkanlığındaki LDK'nın ezici çoğunlukla galip çıktığı, ancak Belgrad tarafından tanınmayan seçimler organize etmişlerdir. İbrahim Rugova 1990'lı yıllarda sert bir siyasi çizgi izleyerek Sırbistan yetkilileri ile Kosova'nın bağımsızlığının peşinen kabul edilmeyeceği müzakerelere girmeyi reddetmiştir. 1995 ve 1996'da ise, önce Sırbistan içinde yüksek derecede otonom bir statünün kabul edilebileceği, sonra da Arnavutların kurduğu paralel eğitim sisteminin devlet tarafından verilen eğitime entegre edilebileceği konularından iki kez yumuşama işaretleri vermiş, ancak bu politikalardan somut sonuçlar doğmamıştır. 1998'de Saharov Ödülü'nü almıştır.

1999'da Kosova'da cereyan eden çatışmaları ailesiyle birlikte ev hapsinde tutulduğu Priştine'den izlemiştir. 4 Mart 2002'de Kosova'da Birleşmiş Milletler gözetiminde düzenlenen seçimlerde cumhurbaşkanlığına seçilmiştir. ABD ve AB ile yakın ilişkiler sürdürülmesine dayalı bir politikayı benimsemiştir.

2005 yılı içinde akciğer kanseri nedeniyle, önce Priştina'da, ardından da Kosova'daki Amerikan üssü Camp Bondsteel'de bir süre tedavi gördükten sonra, 30 Ağustos günü Amerikan Hava Kuvvetleri'nin Almanya'da Landstuhl üssündeki hastanesine nakledilmiştir. Bir hafta sonra Kosova'ya dönmüş ve hastalığının ciddiyetini kamuoyuna açıklamıştır. Görevinde kalacağını beyan etmesi üzerine, kanserle savaşından 21 Ocak 2006 günü yenik çıkarak ölmüştür.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.