Gıda Hattı

Huzursuz bağırsak sendromu hastalarında korkutucu mikroplastik tespit edildi!

9 Ocak 2022, 16:00
Paylaş
Huzursuz bağırsak sendromu hastalarında korkutucu mikroplastik tespit edildi!

Çin’de yapılan bir araştırmada, mikroplastiklerin sindirim sisteminin enflamasyonundan sorumlu olabileceği belirlendi.

Araştırmadan elde edilen bulgular Environmental Science & Technology dergisinde yayınlandı.

Çalışma kapsamında, huzursuz bağırsak sendromu (IBD) teşhisi almış 52 hastada bulunan 5 milimetreden fazla plastik parçacık sayısının, herhangi bir kronik hastalığı olmayan gönüllülere kıyasla 1,5 kat fazla olduğu belirlendi.

Plastik parçacıkların çok büyük bir bölümü, 300 mikrometreden daha küçüktü. Bazı parçacıkların ise 5 mikrometreden daha küçük olduğu görüldü.

Araştırmacılar, IBD hastalarında küçük pulcuk şeklindeki mikroplastik oranının daha fazla olduğu belirledi.

Yapılan çalışmanın neden sonuç ilişkisi ortaya koymadığı, yalnızca gözlemsel bir araştırma olduğu unutulmamalı. Yani elde edilen sonuçlar, mikroplastiklerin IBD’nin yol açtığı ishal, kanama, kramp gibi belirtilerden sorumlu olduğu anlamına gelmiyor.

Sonuçlar, IBD’nin beslenme ile bağırsaklarda biriken mikroplastikleri temizlemeyi zorlaştırdığı anlamına da gelebilir. Ancak mikroplastiklerin korkutucu şekilde doğaya yayıldığı bir dönemde, elde edilen sonuçlar bu konuda daha detaylı çalışmalar yapılması gerektiğini gösteriyor.

Huzursuz bağırsak sendromu nedir?

Huzursuz bağırsak sendromu hastalarında, normalde zararsız olan maddelere bağırsak aşırı tepkiler veriyor. Bu da bağırsak hareketlerinde değişikliklere, rahatsızlık verici nöbetlere yol açıyor.

2017 yılında dünyada 7 milyon kişiye bu teşhis konmuş. Hastalık genelde 2 ana gruba ayrılıyor.

İlki Crohn hastalığı. Burada sindirim sisteminin derindeki tabakalarında enflamasyon görülüyor. İkincisi ise ülseratif kolif. Burada da kalın bağırsak yüzeyinde ise ülserler söz konusu.

Her 2 durumda da bağışıklık sisteminin yol açtığı tepkinin sıra dışı tepkinin nedeni henüz anlaşılmış değil. Bilim insanları, özellikle bir enfeksiyon sırasında, bağırsaklarımızın kendi mikroflorası ile kurduğu ilişkiden şüpheleniyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.