Gıda Hattı

Hükümetle Memur Uzlaşamadı

3 Eylül 2007, 17:41
Paylaş

Memur sendikaları ve hükümet arasında yürütülen toplu görüşmelerin 6. turunda da uzlaşma sağlanamadı. Uzun pazarlıklar sonucunda hükümet memur maaşlarına 2 dönem halinde yüzde 2'şerlik zam, 20'şer YTL denge tazminatı ve tüm memurların taban aylıklarına yansıtılmak üzere 15+15 YTL zam vermeyi önerdi. Sendikalar taban aylığı zammının 20+20 YTL olmasını istedi. 5 YTL'lik fark uzlaşmazlık metni imzalanmasına neden oldu.

Her iki seçenekte de memur maaşlarına gelecek yıl yüzde 2+2 zam yapılması benimsendi. Birinci seçeneğe göre, ek ödeme almayan memurlara ödenen denge tazminatı 25+25 YTL olarak ödenecek. Böylece en düşük memur maaşı 81 YTL artarak 816 YTL'ye çıkacak. Sendika üyelik aidatı olarak bilinen toplu görüşme primi de 5 YTL'den 10 YTL'ye çıkacak. İkinci seçeneğe göre, denge tazminatı 20+20 YTL olacak ancak tüm memurların taban aylıklarına 10 YTL zam yansıtılacak. Bu seçenek kabul edilirse en düşük memur maaşı 78 YTL artarak 813 YTL olacak.

Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, “Bu teklif bizim taleplerimizin yanından bile geçmiyor. Türk-İş'in protokolü ve Hava-İş Sendikası'nın toplu iş sözleşmeleri göz ardı edilmemeli” diye konuştu. Memur sendikalarının hükümetin talebini kabul etmemesi üzerine yeni bir pazarlık süreci başladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.