Gıda Hattı

HÜKÜMETİN KDV İNDİRİMİ KARARI BEKLENİYOR

5 Mart 2007, 12:04
Paylaş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) 2. Olağan Genel Kurulu'nda verdiği müjde ile gündeme gelen 'Gıdada KDV indirimi' konusunda hükümetin kararı bekleniyor.

Gündemde olan KDV indirimlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Avrupa Birliği'nde (AB) bazı KDV oranlarının daha düşük olduğunu belirterek, “AB'de şu kadarsa ben mecbur muyum vatandaşımıza daha fazla vergi yüklemeye, fevkalade yanlış. Mesela, çocuk maması. Mamadan istifade edemeyen fakir fukara nişasta katıp, yalancı mamayla çocuğunu besliyor. Avrupalı çocuğunu güzel beslerken ben yalancı mamayla besletmek zorunda mıyım? Aynı şeyi bizim de sağlamamız lazım. Bunlar üzerinde de çalışıyoruz. Ciddi bir çalışma yapıyoruz. Ama şu anda devam ediyor” dedi.

Maliye Bakanlığı'nda KDV indirimi de dahil her türlü çalışmanın yapıldığını belirten Bakan Unakıtan, Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü'nün potansiyel vergi kabiliyeti üzerinde durduğunu, kendilerine gelen müracaatlar da olduğunu söyledi. Temel gıda maddelerindeki KDV indirimi üzerinde çalıştıklarını vurgulayan Bakan Unakıtan, vatandaşın temel gıda maddelerini daha ucuza temin etmelerinin hakları olduğunu söyledi. Bir yandan da mali disiplini düşünmek zorunda olduklarını hatırlatan Unakıtan, icracı bakanların “Sütte, yoğurtta yüzde 8’lik oran 1’e inse iyi olur” dediklerine dikkat çekti. Unakıtan, “Onların bakışı biraz daha sektörel bazda oluyor, biz de mali yönden bir bakış açısıyla bütünleştirmek istiyoruz. Maliye olarak mali politikalarımız ekonomik büyümeleri önlemeyecek hatta onları destekleyecek mahiyette olsun. Neticede biz hükümete ‘şu olursa maliyeti şu olur’ diyeceğiz. Kararı hükümet verecek” şeklinde konuştu.

Kopuz: Kapsamın dar olması, hayal kırıklığı yaratır

Geçen bir yılda ve 4 Kasım 2006'daki Genel Kurul’da konuyu hükümetin gündemine taşıyan TGDF Başkanı Şemsi Kopuz da, gıdada KDV indiriminin tüketicinin hayat standardını yükseltecek bir gelişme olacağını söyledi. Hazırlanmış çalışmaları 4 Kasım'da tekrar Maliye ve Tarım Bakanlığı yetkililerine sunduklarını ve o tarihten bu yana konuyla ilgili hükümetin attığı adımları yakından takip ettiklerini vurgulayan Kopuz, “Diğer sektörlerden farklı olarak gıda sektöründe ambalajlı gıda tüketiminin arttırılması her şeyden önce halkımızın güvenli gıdaya ulaşmasının en temel unsurudur. Bu nedenle uygulanacak politikalarda ambalajlı her türlü gıda mamulü üzerindeki vergi yükünün minimuma indirilmesi en temel beklentidir. Bu indirim kısa vadede tüketicinin cebine ve sağlığına olumlu yansıyacaktır. İlk etapta belli bir vergi kaybı yaşanacak gibi görünse de orta ve uzun vadede kayıtdışında olan firmaları büyük oranda kayıt altına alacağı için devlet bütçesine ve mali tabloya da artı değer olarak yansıyacaktır” dedi.

Kopuz, 2006 yılının son günlerinden beri Başbakan’ın söz verdiği bu gelişmenin hayata geçirilmesinin beklendiğini ifade ederek, bakanların konuya ilişkin açıklamalarının, çalışmaların olumlu yönde ilerlediğinin en büyük göstergesi olduğunu kaydetti. Ancak çalışmanın kapsamının belirli bir çerçevede tutulacağına ilişkin açıklamaların sektörde hayal kırıklığına yol açtığını vurgulayan Kopuz, “Unutulmamalıdır ki; "tüm ürünlerin" alınmasıyla gıda sektöründe kayıtdışı ekonominin ve merdivenaltı üretimin engellenmesi yolunda büyük bir adım atılmış olacaktır” şeklinde konuştu.

Üretici ve sanayici açısından KDV oranlarının büyük karışıklıklara yol açtığının da altını çizen TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, “Narı alıyorsunuz yüzde 1, suyunu sıkıyorsunuz yüzde 8, donduruyorsunuz yüzde 18. Pirinci soyuyorsunuz yüzde 8, kabuğuyla satıyorsunuz yüzde 18. Bu örneklere birçok yenisi eklenebilir. Bu rakamlar üretici ve sanayicinin kafasını karıştırıyor, işlerini zorlaştırıyor. Biz öncelikle üretici olarak bu oranların makul bir seviyeye çekilip, daha basit bir hale getirilmesini talep ediyoruz. Tüketicimiz için ise bebeklerinin karınlarını daha ucuza doyurmalarını, sabah çaylarını daha uygun fiyata yudumlamalarını istiyoruz” dedi. Kopuz, gıdada KDV indiriminin kısa vadede küresel ısınma nedeniyle yaşanacak fiyat artışlarının sübvanse edilmesini sağlayacak bir araç olarak da görülmesi gerektiğine dikkat çekti.

“Lüks ayrımı olmamalı”

En yüksek kayıt dışılığın gıdada olduğunu, bunun da yüksek KDV’den kaynaklandığını belirten Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Erdal Bahçıvan da, aynı hammaddeden doğan ve birbirine yakın ürünler arasında dahi çok çarpıcı farklılıkların olduğuna dikkat çekti. Bahçıvan, “Bir taraf yüzde 1, bir taraf yüzde 18. Bu, geçmişte makul olabilirdi ancak günümüz Türkiye'sinde bunu kabul etmenin imkânı yok” dedi. Gıdada lüks ayrımının da ortadan kalkması gerektiğini vurgulayan Bahçıvan, “Artık çikolata, tuz, sucuk, salam lüks değil. Havyar dahi yüzde 8'e düşmeli. Sadece 3-4 ürünü yüzde 8'e düşürmek değil, bütün gıda ürünlerinin KDV'sinin maksimum yüzde 8 olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Gıda ve tarım ürünleri fiyatında yaşanan artışlara da dikkat çeken Bahçıvan, kuraklığın da bunu etkilediğini, ancak bazı spekülatörlerin bu durumdan fayda sağladığını kaydetti. Bahçıvan, “İstanbul'da yağış yok ama Anadolu'da kar ve yağmur var. Bu yüzden, tarım ürünlerindeki fiyatın çok olumsuz etkileneceği görüşünü bazı spekülatörler için fırsat olarak görüyorum” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.