Gıda Hattı

Hükümetin İlk Hedefi Cari Açık Reçete Yerli Mala Teşvik

27 Ağustos 2007, 16:54
Paylaş

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan cari açıkla mücadelenin yeni hükümetin önceliklerinden biri olduğunu dile getirerek, ara malı ihtiyacının yurtiçinden karşılanması için ithalatı teşvik eden bir yapıya dönen Dahilde İşlem Rejimi'ni yeniden dizayn edeceklerini belirtti.

Yeni AK Parti hükümetinin öncelikli hedefi cari açık sorunun çözmek olacak. Bu hafta oluşturulacak yeni hükümette koordinatör başbakan yardımcısı olması beklenen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, cari açığın en önemli sorunlardan birisi olduğunu ve önlem alınması gerektiğini söyledi. Ne tür önlemler alınması gerektiği konusunda çalışmalar yaptıklarını dile getiren Bakan Unakıtan, bu çerçevede dahilde işleme rejiminin (DİR) gözden geçirileceğini ve ara malının yurtiçinden alınmasını teşvik etmeyi planladıklarını anlattı.

Bakan Unakıtan, bu hafta oluşturulması beklenen yeni hükümet öncesinde ekonomide önceliğin hangi alanlara verileceğini anlattı ve hükümetin programının tamamlandığını söyledi. Unakıtan, milli gelirin yüzde 8'i düzeyinde olması beklenen yıl sonu cari açık oranının "milli gelirdeki artış" nedeniyle yıl sonunda milli gelirin yüzde 6,6'sına gelmesini beklediklerini söyledi.

DİR yeniden düzenlenecek

Ara malı ithalatının cari açığı körüklediğine dikkat çeken Unakıtan, dahilde işleme rejimini değiştirerek cari açığa bir çözüm getirmeyi planladıklarını anlattı. Dahilde işleme rejiminin geçmişte yapılan hatalar nedeniyle ithalatı teşvik eder duruma geldiğini söyleyen Unakıtan, "Dahilde işleme rejimini kaldırmayacağız ama yeniden dizayn edeceğiz" dedi.

İthalatta sağlığa zararlı ürünlerin bile denetiminin yapılamadığına dikkat çeken Unakıtan, son günlerdeki Çin'den gelen Barbie oyuncakları tartışmalarını ve tekstili örnek gösterdi. Ara malını yurtiçinden, yerli üreticiden temin edilmesini avantajlı hale getirmek için çalışma yaptıklarını dile getiren Unakıtan, bu yöntemle hem istihdamın artacağını hem de cari açığın azalacağını söyledi. Avantajın "sektörel" olmayacağının altını çizen Unakıtan gerekli değişiklikler için Bakanlar Kurulu kararın yeteceğini söyledi.

Yabancıya güven mesajı

Yeni hükümette koordinatör başbakan yardımcısı olacağı dile getirilen Unakıtan, "Başbakan bana bir şey söylemedi" derken, koordinatörlük makamının yayımlanacak bir Başbakanlık genelgesi ile güçlendirileceğini vurguladı. Unakıtan, ekonomi ile ilgili yasa tasarılarının bu makama geleceğini ve inceleneceğini belirterek, kurumlar arasındaki uyuşmazlıkların da bu makam tarafından giderileceğini kaydetti. Unakıtan, koordinatör başbakan yardımcılığına hangi kurumların bağlanacağına ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın karar vereceğini dile getirdi.

Unakıtan, kendisinin ve yeni kabinede ismi Ali Babacan'ın yerine ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığı için geçen AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Şimşek'le birlikte yabancılarla görüşerek güven mesajı verdiklerini anlattı. Geçen hafta perşembe günü önce kendisinin ardından Şimşek'in de yabancı yatırımcılarla görüştüğünü söyleyen Unakıtan, "Yapacaklarımızı, mali disiplin ve yapısal reformlardan taviz vermeyeceğimizi anlattık" diye konuştu.

IMF ile kredisiz devam

2008'in mayıs ayında sona erecek IMF'yle ilişkiler konusunda Unakıtan, yeni anlaşmanın stand by olmayacağı sinyalini verirken, ilişkinin paraya dayalı olmayan bir modelde yürüyeceğini söyledi. Gelişmiş ülkelerin bile IMF'nin denetimine tabi olduğunu vurgulayan Unakıtan, IMF'nin bir rapor hazırlamasının Türkiye'nin kendisini uluslararası camiada kendini daha rahat anlatmasını sağladığını söyledi.

Petkim'in özelleştirme süreci konusunda da sinyal veren Unakıtan, Petkim'i vermemeyi gerektirecek bir neden bulamadıklarını, asıl alıcıların Kazakistan'dan olduğunu, son kararın ÖYK tarafından verileceğini söyledi. Orta Asya ülkelerinde petrolden dolayı kaynak biriktiğini dile getiren Unakıtan, bakan olduktan sonra ilk işinin bu ülkelere gitmek olacağını kaydetti. Seçim öncesi yapılan Petkim'in yüzde 51'inin blok satışına ilişkin ihaleyi 2 milyar 50 milyon dolarla Rus-Kazak ortak girişim grubu TransCentralAsia Petrochemical Holding kazanmıştı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.