Gıda Hattı

Hükümet Obezite Alarmı Verdi

21 Ağustos 2007, 21:40
Paylaş
Hükümet Obezite Alarmı Verdi

 İngiltere'de hükümet yaptırdığı bir araştırmayla, aşırı şişman olan çocuk ve gençlerin sayısının son yıllarda önemli ölçüde arttığını tespit etti. Araştırmaya göre, artış devam ederse çocukların yarısının 2050 yılına kadar obez olacağı tahmin ediliyor.

Uzmanlar, ilkokul çağındaki erkek çocuklarının yüzde 16,9, kız çocuklarının ise yüzde 16,8'inin obez olduğunu kaydetti. Bu oranın 10 yıl önce yüzde 10 olduğuna dikkat çeken uzmanlar, hükümeti yeterli önlem almamakla suçladı.

Hükümet yetkilileri ise sorunun varlığını ilk kez resmen kabul etti ve çok sayıda çocuğun aşırı şişmanlık yüzünden kalp hastalıkları ve diyabet riski taşıdığını açıkladı. Bu arada, İngiltere’de okulların açılmasıyla birlikte kantinlerde satılan yiyecek ve içecekler konusundaki tartışmalar da yeniden alevlendi. Okul kantinlerinde yüksek kalorili cips, şeker, çikolata ve benzeri yiyeceklerin yasaklanmasının ardından, keklerin sadece öğle saatinde satılabileceği, masalara tuzluk konulmayacağı ve ketçapla mayonezin çocuklara sınırlı olarak verileceği açıklandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.