Gıda Hattı

Hükümet fındığa 5.10 YTL verdi

10 Temmuz 2007, 13:14
Paylaş

TRABZON (CİHAN)-Doğu Karadeniz Bölgesi başta olma üzere fındık üreticilerinin merakla beklediği fındık fiyatı belli oldu.

Bugün Başbakan Recep Tayip Erdoğan başkanlığında yapılan bakanlar kurulu toplantısında fındık masaya yatırıldı. Toplantıdan fındığa verilen fiyat kilo başına 5 ve 5.10 YTL olarak açıklandı. Dolar bazında, 3,95 dolara karşılık gelen bu rakam, Cumhuriyet tarihi boyunca fındığa verilen en yüksek fiyat olduğu iddia edildi. Geçtiğimiz yıl Fiskobirlik ile yaşanan sorunlar sonrasında alınan bu kararın fındık üreticisinin beklediği fiyat olarak açıklandı.

Bakanlar Kurulu'nda alınan karara göre; Toprak Mahsulleri Ofisi ve Fiskobirlik aynı fiyatı açıklayacak. Buna göre, ağustos-eylül ayı fiyatı 5-5.10 YTL'den başlayacak. Ayrıca geçen yıl don nedeniyle yüzde 15'i ödenen tutarın, bu yıl da yüzde 15'i ödenecek. Fiskobirlik’in önerisiyle fındığa kademeli fiyat uygulaması da getirildi. Buna göre, fındığın fiyatı ekim ayından itibaren ocağa kadar her ay 5’er kuruş artacak. Giresun kalite fındığın fiyatı ekimde 5.20, kasımda 5.25, aralıkta 5.30, ocakta 5.35 YTL, levant kalite fındığın fiyatı da ekimde 5.05, kasımda 5.10, aralıkta 5.15 ve ocakta da 5.20 YTL olacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.