Gıda Hattı

Hububatta rekor üretim talebi karşılamayacak

11 Haziran 2007, 15:05
Paylaş

Uluslararası Hububat Konseyi (IGC), Temmuz 2007/Haziran 2008 sezonu dünya hububat durumuna ilişkin ilk ayrıntılı öngörüsünü 26 Nisan’da açıkladı. Konsey’e göre, beklenen yüksek rekolteler, son yıllarda hızla yükselen biyoyakıt talebi ile artan tüketimdeki ilave büyümeyi tamamen karşılamayabilecek. Konsey, dünya hububat üretiminin yaklaşık 100 milyon ton artışla, 1,666 milyon tona ulaşacağı öngörüsünü ortaya koyarken, tüketimin de üretimden daha yüksek olarak 1,674 milyon ton düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Böylece bu yıl 1970'lerden bugüne en az düzey olarak beklenen dünya dönem sonu hububat stokları, 2007/08 sezonu sonunda da düşük kalacak.

IGC’nin buğday üretimi öngörüsü ise, 2006/07’den 32 milyon ton daha yüksek olarak 623 milyon ton oldu. Konsey, ABD’de kışlık buğday alanlarındaki şiddetli donu da içeren Kuzey Yarımküresi’ndeki hava koşulu problemlerinin ve Avrupa’nın çoğunluğu ile Kuzey Afrika ve Çin’in bazı kısımlarındaki çok kuru hava koşullarının toplam buğday üretimini henüz önemli derecede etkilemediğini vurguladı. En yüksek üretim artışları ise AB, BDT, ABD, Hindistan ve Avustralya’da bekleniyor.

622 milyon ton olarak öngörülen buğdaydaki tüketim artışına gerekçe olarak; yüksek yemlik hububat fiyatları gösterilirken, AB ve Kanada’da buğdaydan etil alkol üreten yeni tesislerin açılması nedeniyle endüstriyel kullanımda da önemli bir büyüme olacağı hesaplanıyor. Tahmini üretim ve tüketim rakamları, küresel buğday stoklarında önemli bir iyileşmeye fazla şans tanımıyor. Konsey’in 2007/08 dönemi sonu buğday stokları için öngörüsü 117 milyon ton oldu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.