Gıda Hattı

Hububat üreticisi yeni yıla endişeli giriyor

31 Aralık 2015, 10:40
Paylaş
Hububat üreticisi yeni yıla endişeli giriyor

Yeni tarım yılının başladığı 2015 yılı Ekim ayı başı ile Kasım ayı sonu birikimli yağışların genel olarak normalden az olduğunu bildiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, hububatta önemli verim kayıpları yaşanabileceği uyarısında bulundu.

semsi-bayraktar-www.gidahatti.comYazılı açıklamasında, kış yağışlarının önemine işaret ederek, Şubat’a kadar yağışların iyi olmaması durumunda hububatta önemli verim kayıplarının yaşanabileceğini belirten Bayraktar, birikimli yağış ortalamasının normalin %4,6 altında kaldığını ifade etti.

Ekim ayından itibaren başta kışlık hububat olmak üzere, bazı baklagiller, kanola ve bazı sebzelerin ekimlerinin tamamlandığının altını çizen Bayraktar, 2 aylık dönemde gerçekleşen birikimli yağışlarda normale ve geçen yıl yağışlarına göre Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu bölgelerinde azalma görüldüğünü, Marmara'da normal düzeyde, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde ise artış olduğunu kaydetti.

Aralık’ta da beklenen yağışların olmamasıyla bu yıl kış kuraklığının kendini gösterdiğine dikkati çeken Bayraktar, hububat ekiminin yoğun olarak yapıldığı İç Anadolu'da ve yağışların azaldığı diğer bölgelerde hububatta gelişmenin yavaşladığını ifade etti.

ciftci-hububat-www.gidahatti.comHububat ekiminin yapıldığı tarım alanlarında beklenen yağışın bir türlü gerçekleşmemesi nedeniyle özellikle geç ekim yapılan bazı alanlarda çıkışların olmadığı, bu nedenle tohumlarda çürüme riski bulunduğunu vurgulayan Bayraktar, bazı alanlarda çıkışların zayıf kaldığı, bazı alanlarda da yağış yetersizliği nedeniyle kurumaların başladığını bildirdi.

Çiftçi endişe ediyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Bayraktar, 2015-2016 yılı tarım ürünleri rekoltelerinin nasıl gerçekleşeceğine yönelik tahminleri bugünden yapmanın zor olduğunu ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahminlerine göre bu günlerde iklim şartlarının belirsizlik gösterdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Hafif de olsa bazı illerimizde başlayan kar yağışı çiftçiyi umutlandırdı. Çiftçimiz Akdeniz ve Ege kıyıları dışında ülke genelinde beklenen şiddetli don riskinin hububata ve kışlık sebzelere zarar vermesinden endişe etmektedir. İç Anadolu, Marmara'nın kuzey ve doğusuyla Karadeniz kıyılarında başlayan hafif yağışın yeterli olması için Kasım ve Aralık aylarının açığını kurtaracak seviyeleri bulması gerekiyor. Şubat’a kadar kış yağışların iyi olması önemlidir. Bu olmazsa özellikle hububatta önemli verim kayıpları yaşanabilir."

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.