AramaArama
Gıda Hattı

Hububat nedir? Hububat çeşitleri nelerdir?

1 Ağustos 2021, 18:08
Paylaş
Hububat nedir? Hububat çeşitleri nelerdir?

Hububat nedir? Hububat çeşitleri nelerdir? Hububat kelimesini duyanlar hububatın ne olduğunu sorguluyor. Peki hububat ürünleri ve çeşitleri nelerdir?

Hububat, buğday, arpa, darı, çavdar, mısır gibi, un yapmaya yarayan (un veren) taneli bitkilerdir. Hububat adı verilen tahıl olarak bilinen bu unlu bitkiler botanikte Buğdaygiller familyasına girer. İklim istekleri bakımından buğday, arpa, çavdar ve yulaf serin iklim tahılları iken; mısır, çeltik, darı ve kuşyemi sıcak iklim tahıllarıdır. Dünyada ekim alanı ve üretim miktarları bakımından en yüksek olan ürün grubu hububattır.

Hububat ne demek derseniz aslında genel olarak tahıl ismiyle de bilinir. Hububat ve tahıl aynı anlama gelse de bazen karıştırılmaktadır. Hububat bakliyat nedir gibi sorular karşımıza çıkabilir. Tahıllardan dünyada en çok ekmek, makarna, kuskus, erişte ve kahvaltılık gevrekler yapılmaktadır.

Hububat nedir?

Hububat, un üretiminde kullanılan yüksek proteinli ve taneli bitkilerin genel adıdır. Sadece protein değil E vitamini bakımından da zengin olan hububat ürünleri, vücudun lif ihtiyacını karşılar. Bağışıklık sistemini güçlendiren tahıllar hastalıklara karşı vücut direncini yükseltir.

Hububat ürünlerinin en önemli faydalarından bir diğeri ise tokluk hissi vermesidir. Bu nedenle birçok farklı diyet programında tahıllara yer verilir.

Hububat çeşitleri nelerdir?

Arpa:

Buğdaygillerden bir bitki cinsidir. Arpa, buğday ve çavdardan daha kısadır. Hazmı kolay bitki türüdür. Kara arpa ve beyaz arpa olarak iki cins arpa unu ekmek hamuruna katılır. Ayrıca hayvan yemi olarak da kullanılır.

Buğday:

Tarihin eski çağlarından beri ekmeğin ana maddesini oluşturur. Orta yağışlı ve güneşli iklimleri, killi kumu, kireçli toprakları tercih eder. Buğday üç kısımdan oluşur. Saçak kök, sap kısmı, gövde.

Darı: 

Tahıl çeşidi olarak bilinmektedir. Kuşyemi olarak da kullanılır.

Mısır: 

Türkiye’de çok yetiştirilen bir bitkidir. Boyu bazen 1.5, 2 metreyi bulur. Besin yönünden zengindir.

Pirinç:

Su içinde yetişir. Bütün dünyada en çok tüketilen tahıllardandır.

Çavdar:

Önemli tarım bitkisidir. Buğdaygiller familyasındandır. Çavdar unu buğday unundan daha esmer olur. Daha az nişasta vardır. Sapları kurutulmuş olarak çiftlik hayvanlarına yedirilir. Alkol üretiminde yararlanılır.

Yulaf:

Buğdaygillerden bitkidir. Salkım gibi aşağı sarkan yapısı vardır. Nemli-ılık yerlerde yetişir. Besin değeri yüksek bir tahıl çeşidi olarak hastalara ve çocuklara verilir.

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.