Gıda Hattı

Hububat alım fiyatları kafaları karıştırdı!

6 Haziran 2022, 12:00
Paylaş
Hububat alım fiyatları kafaları karıştırdı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı TMO’nun buğday ve arpa alım fiyatları, iktidar ve muhalefet cephesinde farklı değerlendirildi. CHP’li Ayhan Barut, “Buğday fiyatını 7.5 lira olarak revize edin” çağrısı yaparken, Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Başkanı ve AK Partili Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise verilen desteklerle çiftçilerin yüzünün güldüğünü söyledi, Cumhurbaşkanına teşekkür etti.

TMO’nun 2022 dönemi buğday ve arpa alım fiyatları, sadece ürününü ofise satacak üreticilere verilecek prim miktarlarıyla birlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

CHP’den hububat alım fiyatlarına tepki!

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, buğdayda ton başına 6 bin 50 lira olarak açıklanan taban fiyatının en az 7 bin 500 lira olarak revize edilmesini istedi.

Buğdayda ton başına bin liralık desteklemenin ürün Toprak Mahsulleri Ofisi'ne giderse ödeneceğini anlatan Barut, "Çiftçimizin maliyeti zaten 6 liranın üstündeyken, serbest piyasada buğday 7 liranın üstünde satılırken açıklanan taban fiyatı üreticileri mağdur etmiştir. Yurt dışından maliyetleri ile birlikte yaklaşık 8 liraya buğday ithal edenler, yerli çiftçimize 6 lirayı reva görüyor. Derhal bu yanlıştan dönülsün" dedi.

“Ekmek fiyatları artar”

Mazottan gübreye, zirai ilaçtan tohuma kadar tüm girdi maliyetlerinin fahiş oranda arttığına dikkat çekerek. iktidarı ve bakanlığı göreve çağıran Barut, şunları kaydetti:

“Maliyetinin altında buğday satmak zorunda kalan çiftçimiz ne yapsın? Maliyetlerle birlikte yaklaşık 8 liraya buğday ithal edip yerli çiftçiye zarara sokanlar, aynı zamanda tüketiciye de zarar veriyor. Buğdayda oluşan ithalattan kaynaklı bu fiyat artışı nedeniyle yurttaşlarımız pahalıya ekmek almak zorunda kalır. Bu nedenle derhal 6 lira olarak açıklanan buğday fiyatları en az 7,5 lira olarak revize edilmeli. Üretici ve tarım desteklenirken yurttaşların ucuza ekmek tüketmesi için de fırıncının, ekmek üreticisinin ve halkın desteklenmesi gerekiyor.”

AK Partili Başkan: “Çiftçilerin yüzü güldü”

Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise, yeni hasat dönemi için açıklanan buğday-arpa alım fiyatları ve teşvik rakamları dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Binlerce yıllık geçmişiyle tarihin her döneminde üreten bir şehir olan Konya’nın günümüzde de bu vasfını devam ettirdiğine dikkat çeken Altay, verilen tarım destekleriyle çiftçilerin yüzünün güldüğünü söyledi. Altay, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni hasat dönemi için açıkladığı sert ekmeklik buğday alım fiyatı ton başına bin TL prim desteği ile birlikte 7 bin 50 TL olurken; arpa alım fiyatı da ton başına 500 TL prim desteği ile 6 bin TL olmuştur. Her zaman üreticimizin ve çiftçimizin yanında olan Cumhurbaşkanımıza tüm çiftçilerimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Çiftçilerimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.