Gıda Hattı

HORECA sektöründe gıda israfı ile mücadeleye eğitim desteği!

18 Ocak 2022, 09:36
Paylaş
HORECA sektöründe gıda israfı ile mücadeleye eğitim desteği!

Tarım ve Orman Bakanlığı, FAO ve Metro Türkiye iş birliğiyle hazırlanan “Otel, Restoran ve Diğer Toplu Tüketim Yerlerinde Gıda İsrafı İle Mücadele Kılavuzu” ile sektörel eğitimlere start verildi. 

HORECA (otel, restoran, kafe) sektöründe gıda israfını önlemek üzere Tarım ve Orman Bakanlığı, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Metro Türkiye iş birliğinde “Otel, Restoran ve Diğer Toplu Tüketim Yerlerinde Gıda İsrafı İle Mücadele Kılavuzu” hazırlanmıştı.

İki etaptan oluşacak sektör eğitimleri başlıyor

Söz konusu rehberin baz alındığı “HORECA Sektöründe Gıda İsrafıyla Mücadele Eğitimleri” başlıyor. İki etaptan oluşan eğitimlerin ilk kısmı online olarak; ikinci kısmı ise online eğitimi tamamlayan katılımcılardan oluşan gönüllülerin fiziki katılımıyla, Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olarak Metro Türkiye bünyesinde hayata geçirilen Gastronometro’nun mutfağında 6 saatlik uygulamalı bir eğitim şeklinde gerçekleşecek.

Tamamlanan her eğitim için tüm katılımcıların eğitim katılım sertifikasını almaya hak kazanacağı eğitimlerle, 200’e yakın şef ve sektör profesyoneline ulaşılması hedefleniyor.

otel-mutfak-balik-gidahatti

Konaklama sektöründe gıda israfının önlenmesi

Eğitimlerin başlaması dolayısıyla düzenlenen basın toplantısının moderasyonunu üstlenen Gıdanı Koru Kampanya Destekçisi Dilara Koçak, konaklama sektöründe gıda israfını ele alan ve bu konuda eğitim geliştiren farklı paydaş gruplarının ve sektörlerin katkı ve işbirliğinin önemine değindi.

Küresel ve ulusal çapta gıda kaybı ve gıda israfı sorununa dikkat çeken Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng ise şunları söyledi:

“Azalan doğal kaynaklar, küresel iklim krizi, tarım ve çiftçiyi olumsuz etkiliyor, dünyayı maalesef açlıkla ve kıtlıkla karşı karşıya bırakıyor. Bu nedenle sürdürülebilirliğin en kritik noktalarından biri de hiç şüphesiz gıda atıkları ile mücadele olarak öne çıkıyor. Çünkü doğal yaşamın devamlılığı, gıda kaynaklarının sürdürülebilir olmasına bağlı. İşte bu nedenle gıdayı üretirken, taşırken ve işlerken de hak ettiği değeri vermemiz gerekiyor.

Gıda israfına karşı yeni eğitim hamlesi!

Metro Türkiye olarak bu bakış açısıyla 'Gıdanı Koru' kampanyası kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı ile FAO iş birliğiyle otel ve restoran sektörüne gıda israfı ile mücadele konusunda yol gösterecek kapsamlı bir kılavuz yayınlamıştık. Şimdi de bu kılavuzumuzu baz alarak hazırladığımız yeni bir eğitim hamlesi ile çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. HORECA sektörünün gıda israfına karşı hassasiyetinin artırılması, şefler ve sektör profesyonellerinin bu mücadeleyi benimsemesi ve uygulaması amacıyla başlattığımız ‘HORECA Sektöründe Gıda İsrafıyla Mücadele Eğitimleri’mizin, tıpkı bu alanda sektörde öncü olan diğer işlerimiz gibi örnek gösterilen çalışmalarımızın bir devamı olarak başarıya ulaşacağına inanıyoruz.”

Gutu: “HoReCa sektör liderinin kararlı eylemi”

FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Dr. Viorel Gutu ise HORECA Sektöründe Gıda İsrafıyla Mücadele Eğitimleri ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Metro Türkiye ile geçen yıl sektörel kılavuzların geliştirilmesiyle başlayan işbirliğinin daha da geliştiğini bilmekten memnuniyet duyuyorum. Bu teknik eğitim, yemek hizmeti şirketlerinin edindikleri bilgileri uygulamaya koymalarına ve önerilen çözümleri uygulamaya başlamalarına yardımcı olacaktır. Eğitim, tüm konaklama sektörünün kapasitesini güçlendirecek ve böylece Türkiye'de Gıda Kaybı ve İsrafını Önleme ve Azaltma Ulusal Stratejisi ve Eylem Planı'nın uygulanmasına katkıda bulunacaktır. Bu tür bir girişim, diğer aktörlerin izlemesi için bir model ve değerli gıda kaynaklarımızın israfını önlemek ve azaltmak için genel hedefe yönelik çeşitli eylemler için ilham kaynağı olacaktır.”

Işıkgece: “Gıda İsrafı Kılavuzu sahaya taşınacak”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece ise 1,5 yılı aşkın süredir FAO ile birlikte Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık Kampanyası’nın yürütüldüğünü hatırlattı. Yapılacak eğitimlerle, 50’ye yakın paydaştan görüş alınarak hazırlanan ve sektörü ücretsiz sunulan ‘Otel, Restoran ve Diğer Toplu Tüketim Yerlerinde Gıda İsrafı İle Mücadele Kılavuzu’nun sahaya taşınacağını vurgulayan Işıkgece, Gıdanı Koru Kampanyası kapsamında HORECA’da gıda israfı araştırmasının sonuçlarını da paylaştı.

Işıkgece, “HORECA’larda çıkarılan yemek miktarının her gün neredeyse %9’u israf ediliyor. Bu rakamın çoğunu, tüketicinin tabağında arta kalan yemekler oluşturuyor. En fazla israf edilen ürünler ise ekmek ve unlu mamuller. İsraf edilen gıdaların yaklaşık yarısı doğrudan çöpe gidiyor, kimi işletme ise hayvan yemi olarak değerlendiriyor. Gıda tedarikçileriyle yapılan iade anlaşmaları, işletmelerin rahat hareket etmesine yol açıyor. Mutfak personelinin mesleki beceri farklılıkları ön-hazırlık ve pişirme süreçlerinde gıdaların etkin kullanılıp kullanılmamasını belirliyor. Doğrama ve pişirme kaynaklı yanlışlıklar israfa neden oluyor. Yarın başlayacak eğitimle, bu alanlarda yaşanan israfın önüne geçmek için çalışacağız” dedi.

Gıda israfının önlenmesi, önlenemeyenin bağışlanması, kalanların ise dönüştürülmesi amaçlanıyor

HORECA sektöründeki işletmelere yönelik olarak gerçekleştirilecek eğitimlerde gıda atıkları ile mücadele;  Dünyada ve Türkiye’de gıda israfı, gıda israf ölçüm çalışması, gıda israfı yönetim ekibi kurulması ve eğitimi, gıda israfını önleme, gıda atıklarını ayrıştırma ve ölçme, önlenemeyen gıda atığının yönetimi olmak üzere toplam 6 ana başlık altında ele alınacak.

Ayrıca eğitimler kapsamında işletmelerin gıda israfını menülerin planlanması, hazırlık aşaması, yemek servisi sırası ve sonrası yapılacaklar ile ölçümleyerek önlemesi; önlenemeyen tüketime uygun olan ihtiyaç fazlası gıdaları bağışlaması ve kalanların da hayvan yemi, komposttan enerji kazanımı gibi başka amaçlarla yeniden kullanması gibi kaçınılmaz gıda fazlasının dönüştürülmesi konuları da yer alacak.

Bu eğitimler sonucunda ise işletmeler gıda israfını önleyerek; karbon ayak izlerini küçültüp sera gazı emisyonlarını nasıl azaltacaklarını ve böylece ekonomik açıdan tasarruf etmelerinin yanı sıra personel bağlılığını ve motivasyonunu da nasıl artırabileceklerini öğrenmiş olacaklar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.