Gıda Hattı

Hong Kong, kuş gribi gerekçesiyle ithalat yasağını genişletiyor

21 Ocak 2015, 23:30
Paylaş
Hong Kong, kuş gribi gerekçesiyle ithalat yasağını genişletiyor

Dünyanın çeşitli bölgelerinde görülen ve kanatlı sektörünü tehdit eden kuş gribi vakaları nedeniyle tavukçuluk ürünleri ithalatına kısıtlamalar getiren Hong Kong, yeni yasakları devreye soktu.

Hong Kong son olarak Nijerya, Saga/Japonya, Hayfa/İsrail ve ABD’nin Idaho eyaleti Canyon Bölgesi’nden tavukçuluk ürünleri ithalatına yasak koydu.

Hong Kong Gıda Güvenliği Merkezi, 19 Ocak 2015 tarihi itibariyle, Nijerya ile Japonya’nın Saga ili ve İsrail’in Hayfa Bölgesinden yumurta da dahil tavukçuluk ürünleri ithalatının yasaklandığını duyurdu. Kararın, söz konusu bölgelerde görülen Kuş Gribi (Avian Influenza) salgını nedeniyle alındığı bildirilen açıklamada, anılan ülke makamları ile temasa geçildiği ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü tarafından yayımlanan duyuruların izleneceği bildirildi. Merkezin açıklamasında, 2014 yılı Ocak-Kasım döneminde Japonya’dan 5 bin ton dondurulmuş ve soğutulmuş tavuk eti ile 20 milyon yumurtanın ithal edildiği, buna karşılık söz konusu dönemde Nijerya ve İsrail’den ithalat yapılmadığı da kaydedildi.

Hong Kong, H5N2 salgınına bağlı olarak ABD’nin Idaho Eyaleti Canyon Bölgesi’nden yapılan yumurta da dahil tavukçuluk ürünleri ithalatını da yasakladı. Karar, 20 Ocak 2015 tarihinde ABD makamlarından alınan bildirim üzerine alındı. Hong Kong Gıda Güvenliği Merkezi’nin duyurusunda ayrıca 2014 yılı Ocak-Kasım döneminde ABD’den toplamda 250 bin ton dondurulmuş tavukçuluk ürünü ile 480 milyon yumurta ithal edildiği bilgisine yer verildi.

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.