AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Honamlı keçisine de yerli ırk tescili

Honamlı keçisine de yerli ırk tescili
17 Kasım 2015, 09:35

Toros Dağlarının eteklerinde yörüklerin geçmişten bugüne taşıdığı Honamlı keçisi, yerli ırk olarak tescil edildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Honamlı keçisinin, yerli ırk olarak tesciline ilişkin Yerli Hayvan Irk ve Hatlarının Tescili Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, 17 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yapılan değişiklik ile Tebliğin Tescil Edilen Irk ve Hatlar başlıklı 4. Maddesine “Ülkemizdeki yerli hayvan ırk ve hatlarından Hayvan Irk Tescil Komitesi’nde tescil edilen” ibaresine ek 59 olarak Honamlı keçisi de eklendi. Tebliğe eklenen Ek-59’da da Honamlı keçisinin yetişme yerleri ve özelliklerine yer verildi.

Buna göre, göçer yetiştiricilerin (Yörük) uzun yıllardır yetiştiricilik tercihleri sonucu oluşmuş bir ırk olan Honamlı keçisi, Honamlı yörükleri tarafından Toros Dağları eteklerinde günümüze kadar saf olarak yetiştirildi ve korundu. Esas yetiştirme yeri Antalya olan Honamlı keçisinin yayılma alanı ise Antalya, Isparta, Konya, Burdur ve Mersin illerinin Toros Dağları etekleri olarak belirlendi.

Ülkemizdeki Honamlı keçisinin sayısının yaklaşık 25-30 bin olduğu belirtilirken, verim özellikleri ise kombine, et, süt ve kıl olarak sıralandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.