Gıda Hattı

Hollanda Hükümeti’nden halka: “Daha fazla böcek yiyin”

3 Kasım 2015, 10:49
Paylaş
Hollanda Hükümeti’nden halka: “Daha fazla böcek yiyin”

Tarım ilacı ve et üretiminde antibiyotik kullanımını en aza indirmek isteyen Hollanda Hükümeti, sürdürülebilir, yeterli ve sağlıklı gıda için alternatif protein kaynağı olarak daha çok böcek, yosun ve baklagil tüketilmesini tavsiye ediyor.

Halen manda böceği, un kurdu ve cırcır böceğinden üretilen gıdaların süpermarketlerde satışa sunulduğu Hollanda’da hükümet, sürdürülebilir gıda tüketimi için yenilebilir böceklerin üretimini teşvik ediyor.

BBC Türkçe Servisi’nin haberine göre, Hollanda’da son Bakanlar Kurulu toplantısında, sürdürülebilir ve sağlıklı gıda konusu ele alındı. Toplantıda, gelecekte yeterli ve sağlıklı gıda sıkıntısı yaşanmaması için protein kaynağı olan alternatif gıdalara daha fazla ağırlık verilmesi benimsendi. Bu nedenle de daha fazla yenilebilir böcek, yosun, baklagiller ve kültürlenmiş et tüketilmesi önerildi. Bunun hem sağlıklı beslenme hem de çevre için önemli bir adım olduğu belirtildi.

Sürdürülebilir ürünleri seçmeyi kolaylaştırmak için öncelikle “balta girmemiş ormana dönüşmüş alanlar için standartların” düzene konulması ve bu yolla gıda israfının azaltılması gerektiğini düşünen hükümet, bu nedenle gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını da kararlaştırdı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.