Gıda Hattı

Hollanda 1 Ocak’ta plastik poşetleri yasaklıyor

24 Aralık 2015, 16:47
Paylaş
Hollanda 1 Ocak’ta plastik poşetleri yasaklıyor

Hollanda, doğada çözünmesi uzun yıllar aldığı için çevre kirliliği yaratan plastik poşetlerin kullanımı konusunda önemli bir adım atıyor. Ülkede 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek düzenleme ile alışveriş yerlerinde ücretsiz plastik poşet verilmesi uygulaması sona erecek. İsteyen parasını ödeyip plastik poşet alabilecek.

plastik-poset-www.gidahatti.comHollanda’da alışveriş sırasında ücretsiz olarak verilen plastik poşetler, çevre kirliliğiyle mücadele kapsamında 1 Ocak’tan itibaren yasaklanıyor.

Hollanda Altyapı ve Çevre Bakanlığı'nın kararı

Altyapı ve Çevre Bakanlığı’nın konuya ilişkin olarak parlamentoya gönderdiği bilgi notunda, 1 Ocak 2016 yılında yürürlüğe girecek yasal düzenlemeyle ülke genelindeki alışveriş yerlerinde bedava plastik poşetlerin yasaklanacağı, isteyenlerin bunu ancak ücret karşılığında alabileceği kaydedildi.

Söz konusu uygulama ile plastik poşet kullanımının azaltılması ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesinin hedeflendiğine işaret edilen açıklamada, yasağın tüm mağazalar için geçerli olacağı kaydedildi.

Hollanda Altyapı ve Çevre Bakanlığı’nın düzenlemesine göre, gıda güvenliği ve kullanımı zorunluluk arz eden durumlarda plastik poşetlere izin verilirken, iş yerleri aynı zamanda ücret karşılığında da satabilecekler. Plastik dışındaki materyallerden yapılan çantalar ise ücretsiz verilebilecek.

Plastik poşetlerin yasaklanması konusu geçen yıl iktidar ortağı İşçi Partisi’nin (PvdA) Türk kökenli milletvekili Yasemin Çegerek tarafından meclis gündemine taşınmıştı.

İstatistiklere göre Hollanda’da yılda yaklaşık 8 milyar adet plastik poşet çöpe atılıyor.

Daha önce Fransa da, aynı gerekçelerle plastik poşetleri yasaklamıştı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.