AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Hızlı tüketim ciroları %14 arttı. Avokado, ananas ve muz tüketicinin gözdesi!

Hızlı tüketim ciroları %14 arttı. Avokado, ananas ve muz tüketicinin gözdesi!
27 Mart 2018, 12:25

Nielsen Türkiye, 2017 Yılı FMCG (Paketli Hızlı Tüketim Ürünleri) Perakende ve Alışverişçi Trendleri Raporu, çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Hızlı tüketim ürünleri pazarı geçen yıl %14 büyüme kaydederken, tüketicinin meyve tercihinde avokado, ananas ve muzun öne çıktığı, mandalina, limon ve kavunun gözden düştüğü gözlendi.

Dünyanın önde gelen araştırma şirketi Nielsen, 2017 Yılı FMCG (Paketli Hızlı Tüketim Ürünleri) Perakende ve Alışverişçi Trendleri Raporu’nu açıkladı.

gida-market-gidahattiHızlı tüketimde ciro artışı %14

Nielsen Perakende Paneli verilerine göre Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarı (FMCG), 2017 yılında, geçen yıla göre %14 oranında bir ciro büyümesi kaydetti.

En yüksek büyüme kaydeden perakende formatları, indirim marketlerinin de içinde yer aldığı 400 metre kare altı süpermarketler ve parfümeri kanalı oldu. Mağaza sayısındaki artışların da etkisi ile 400 metre kare altı süpermarketler %26, parfümeriler ise %34’lük ciro büyümesi kaydetti.

nielsen-didem-sekerel-erdogan-gidahattiBüyümenin 9 puanı fiyat değişiminden geldi

Nielsen Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan, büyüme rakamı fiyat ve hacim bileşenleri olarak incelendiğinde, toplam %14’lük büyümenin 9 puanının fiyat değişiminden kaynaklandığını vurguladı. Hacim artışı ise toplam büyümeye 5 puanlık önemli bir katkı sağladı. Şekerel, özellikle dondurulmuş gıda, cilt bakım ürünleri, deodorant, beyaz peynir, bebek mendilleri, paketli ekmek, hazır puding, keyif peynirleri, türk kahvesi ve kuruyemiş kategorilerinin hacim büyümesi bakımından öne çıkan kategoriler olduğunun altını çizdi.

Toplam büyüme rakamlarına yeni ürünlerin katkısı ise 10 puan oldu. Gıda ve içecek grubunda cips, dondurma, ketçap & mayonez, kahvaltılık gevrek, çikolata kaplama ve kuruyemiş; temizlik ve kişisel bakım grubunda ise şampuan & saç kremi, cilt bakım ürünleri, bulaşık detarjanları ve diş macunu bu trende katkı sağladı..

Didem Şekerel Erdoğan, “2016 yılında olduğu gibi 2017 yılında da iyi ve sağlıklı yaşam trendinin hızlı tüketim ürünleri üzerinde etkisi vardı. Bu trendin de etkisi ile çiğ kuruyemiş, kuruyemiş bar, kefir ve probiyotik/meyveli yoğurt kategorileri pazar ortalamasının oldukça üzerinde hacimsel büyüme gösterdi” diye konuştu.

İndirim marketleri yükselişte

Nielsen Türkiye Perakende Hizmetleri Direktörü Tamer Gülsaç da, ülkemizde yaklaşık 225 bin FMCG perakende alışveriş noktası olduğunu, son 12 yılda ise modern kanaldaki mağaza sayısının yaklaşık 4 katına çıktığını, geleneksel noktaların ise güç kaybettiklerini ve giderek azaldıklarını bildirdi.

Gülsaç, “Modern kanal mağaza açılış hızlarını görmek için son 3 yılın rakamları kıyaslandığında, ulusal zincirler %26, indirim marketleri %64 ve lokal zincirler %14’lük mağaza sayısı artışı gösteriyor.” dedi.

Kanallar açısından değerlendirildiğinde toplam pazar ciro büyümesinin %14 olarak gerçekleştiği 2017 yılında modern kanal öne çıkarken, özellikle indirim marketlerinin de dahil olduğu küçük süpermarketler %26, parfümeri zincirleri ise %34 büyüme göstererek, toplam içerisindeki ağırlıklarını artırdı.

Tüketicinin meyvede tercihleri değişti

Nielsen raporunda, ulusal süper market zincirlerinde sebze ve meyvelerin kategori performansları da dikkat çekti. 2017 yılında özellikle avokado, muz ve ananas gibi sürpriz ürünlerin toplam kategori içerisinde ağırlık kazandığının görüldüğünü belirten Tamer Gülsaç, mandalina, kavun ve limon gibi ürünlerdeki büyümenin ise toplam kategori büyümesinin altında kalarak pay kaybettiklerinin gözlendiğini vurguladı.

Süpermarket enflasyonu %12,8

Gıda ve içecek fiyatlarındaki değişimlere ilişkin verileri de paylaşan Nielsen Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan, “Nielsen’in raporuna göre, 2017 Aralık ayı toplam süpermarket enflasyonu, bir önceki yılın Aralık ayına göre %12,8 olarak gerçekleşti. Gıdada özellikle yağlar ve süt ürünleri, enflasyonu yukarı çeken kalemler oldu. Alkolsüz içeceklerde de belirgin artış kaydedildi. TÜİK tarafından açıklanan gıda ve alkolsüz içecek enflasyonuna bakıldığında da açıklanan gıda enflasyon rakamının bulgularımıza paralel olduğu ve geçen yıla göre artış gösterdiği görülüyor” ifadesini kullandı.

market-kasa-gidahattiTüketicilerde gıda fiyatları artış algısı yükselişte

Artan fiyatların tüketicide yansıma bulduğunu ve sonuç olarak tüketicilerin promosyona daha fazla duyarlılık gösterdiklerini gözlemlediklerini belirten Nielsen Türkiye Müşteri Hizmetleri Direktörü Yankı Yalçın ise “Nielsen Perakende ve Alışverişçi Trendleri Raporu’nun 2016-2017 sonuçlarına göre, tüketiciler arasında gıda fiyatları için artış algısı çok ciddi bir yükselişle %69’dan %90’a yükseldi. Promosyon duyarlılığı da %58’den %84’e çıkarak çok önemli bir artış ortaya koydu. Ayrıca, tüketicilerin düşük birim fiyat için daha büyük paket almaya başladıkları ve ucuz markalara artan oranda yöneldikleri de raporun dikkat çeken sonuçlarından… Artan fiyatların da etkisiyle fiyat indirimleri en çok tercih edilen promosyon olarak öne çıkıyor” değerlendirmesini yaptı.

Ciroda büyük gramajlı ürünlerin payı %65

Nielsen raporuna göre, kategorilerin gramaj değişimlerine bakıldığında enerji içecekleri, bebek mendilleri, kuruyemiş, şampuan, bisküvi ve ayran gibi kategorilerde büyük gramaja geçiş; bebek bezleri, gazlı içecekler, margarin, salça, çay ve süt kategorilerinde küçük gramaja geçiş trendi göze çarpıyor. Genel olarak büyük/küçük gramaj dengesi göz önünde bulundurulduğunda ise büyük gramajların ciro payı %65 olarak öne çıkıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.