Gıda Hattı

Hızla yayılan Omicron varyantında korkutan tespit!

3 Aralık 2021, 12:05
Paylaş
Hızla yayılan Omicron varyantında korkutan tespit!

Covid-19’un Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni mutasyonu Omicron’un görüldüğü ülkelere her gün yenileri eklenir, vaka sayıları artarken, İsrail’de 3 doz aşılı bir kişide, Hindistan’da tam aşılı kişilerde de mutasyon tespit edildi.

İsrail Sağlık Bakanlığı, İngiltere’den İsrail’e dönen ve 3 doz Pfizer-BioNTech aşısı olan İsrail uyruklu bir kişide Omicron varyantının tespit edildiğini açıkladı.

Ülkedeki Omicron vaka sayısının 3’e yükseldiğini ifade eden Bakanlık, İsrail'de 30 kişide daha Omicron şüphesi olduğunu ve söz konusu kişilere yapılan testlerin henüz sonuçlanmadığını açıkladı.

Söz konusu 30 kişiden 24’ünün aşısız olduğu veya 6 ay önce hastalığı geçirdiği ifade edilerek, 11’inin yakın zamanda yurt dışı seyahatinden döndüğü aktarıldı.

İsrail’de ilk Omicron vakaları, Malavi ve Güney Afrika’dan gelen 2 yolcuda tespit edilmişti.

Fransa’da ilk Omicron vakası

Fransa’da Nijerya’dan dönen bir kişide tespit edilen koronavirüsün, ilk Omicron vakası olarak kayıtlara geçtiği bildirildi. Omicron tespit edilen kişinin 50 ila 60 yaşları arasındaki bir erkek olduğu ve hiçbir koronavirüs belirtisi göstermediği açıklandı.

25 Kasım'daki uçak yolculuğu sonrasında korona virüs testinin pozitif çıktığı ve araştırmalar sonucu Omicron mutasyonuna yakalandığı öğrenilen kişinin, yolculuk sırasında yanında bulunan eşinin de testinin pozitif çıktığı ve Omicron mutasyonu olup olmadığının araştırıldığı bildirildi. Çiftin Fransa’ya döndüğünden beri karantinada bulundukları ve aşı olmadıkları belirtildi.

Fransa’nın denizaşırı topraklarından Reunion Adası’nda 2 gün önce Omicron mutasyonuna yakalanan ilk vaka tespit edilmişti.

Finlandiya’da ilk Omicron vakası tespit edildi

Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) tarafından yapılan açıklamada, İsveç’ten Finlandiya’ya gelen 1 yolcuda Omciron mutasyonu tespit edildiği aktarıldı. Söz konusu hastayla temaslı olan kişilerin de Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı ifade edildi. Enstitü, temaslı kişilerde Omicron mutasyonu olup olmadığının henüz doğrulanmadığını belirtti.

Omicron Hindistan’a sıçradı!

Hindistan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Karnataka eyaletinde 66 ve 46 yaşlarında 2 erkek hastada Covid-19’un Omciron mutasyonunun tespit edildiği ifade edilerek, söz konusu hastaların hafif semptomları olduğu belirtildi.

Karnataka Eyaleti Sağlık Bakanı Sudhakar K., hastalardan birinin Güney Afrika vatandaşı olduğunu ve Hindistan’da 1 hafta geçirmesinin ardından ülkeyi geçtiğimiz cumartesi terk ettiğini belirterek, söz konusu hastanın ülkeden ayrılmadan önce yapılan Covid-19 test sonucunun negatif çıktığını açıkladı. Bakan, söz konusu hasta ile temaslı olan 250'den fazla kişiye test yapıldığını ve tüm sonuçların negatif çıktığını ifade etti.

Tam aşılı oldukları belirlendi

Sağlık Bakanı, diğer hastanın ise Hintli bir doktor olduğunu ve yakın zamanda seyahat geçmişi olmadığını aktararak, iki hastanın da aşılarının tam olduğunu belirtti. Bakan ayrıca, doktorla temaslı olan 5 kişinin Covid-19 test sonucunun pozitif çıktığını açıklayarak, temaslı kişilerden alınan örneklerin Omicron mutasyonuna karşı incelendiğini aktardı.

Hindistan’da 18 yaş üstü nüfusun yaklaşık yüzde 84’ü Covid-19’a karşı en az bir doz aşılanırken, 18 yaş altındakiler henüz aşılanmadı.

Hindistan’da salgının başından bu yana 34 milyon 606 bin 541 kişide Covid-19 tespit edilirken, 469 bin 724 kişi ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Malezya’da ilk Omicron vakası

Malezya Sağlık Bakanı Khairy Jamaluddin, ülkedeki ilk Omicron vakasının tespit edildiğini duyurdu.

Jamaluddin, endişe verici herhangi bir durumun bulunmadığını belirtirken, söz konusu kişinin yabancı bir öğrenci olduğunu, Güney Afrika’dan 19 Kasım’da ülkeye geldiğini söyledi. Bakan, Omicron ile enfekte olan kişinin geldiği ilk andan itibaren karantinada bulunduğunu, temas takibiyle birlikte diğerlerine de test yapıldığını belirterek, “Merkezde tek başına karantinaya alındı ve kurallara uydu. Yapılan araştırmalara göre öğrencinin aşıları tam ve herhangi bir belirtiye sahip değil” dedi.

8 Afrika ülkesine kısıtlama getirildi

Omicron mutasyonlu vakaların tespit edilmesinin ardından birkaç ülke ve bölgeden gelen yolcuların Langkawi Uluslararası Seyahat Balonu programına katılmalarını da geçici olarak yasakladıklarını belirten Jamaluddin, yasağın 14 gün içinde belirlenen ülkeler ve o ülkelerde seyahat geçmişi bulunan kişiler için geçerli olduğunu söyledi. Bakanlık 1 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibya, Güney Afrika, Zimbabve ve Malavi’den gelen yolcuların ülkeye girişlerine izin verilmeyeceğini bildirmişti.

İngiltere'de Omicron vaka sayısı 29'a yükseldi

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), Birleşik Krallık genelinde son 24 saatte 7 kişide daha Covid-19'un Omicron mutasyonun tespit edildiğini duyurdu. UKHSA tarafından yapılan açıklamada, ülkede toplam Omicron vaka sayısının 29'a yükseldiği belirtilerek, vakaların çoğunlukla İngiltere'nin doğusu, güneydoğusu, kuzeybatısı ve başkent Londra'da görüldüğü aktarıldı.

Başbakan Johnson 3'üncü doz aşısını oldu

Bu arada İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Covid-19 aşısının hatırlatıcı ya da güçlendirici dozu olarak bilinen 3'üncü doz aşısını yaptırdı. 57 yaşındaki Johnson, aşıların Omicron mutasyonuna karşı koruma sağlayacağını vurguladı.

İnsanların mutasyon nedeniyle yılbaşı programlarını iptal etmemeleri gerektiğini söyleyen Johnson, "İnsanların yapması gereken en önemli şey, hükümetin belirlediği rehberliğe uymasıdır. Bir şeyleri iptal etmeye hiç gerek yok" ifadelerini kullanarak, "Yaptığımız şey, Omicron mutasyonunun yayılmasına karşı dengeli ve orantılı bir şekilde yanıt vermeye çalışmak" dedi. Johnson, insanlara yapabilecekleri en önemli şeyin aşı olmaları gerektiği ve uygun koşulları karşılayanlar için hatırlatıcı aşı dozlarını olmaları gerektiğini açıkladı.

Hükümetin Omicron mutasyonuna karşı mücadele planına göre, ülkede 18 yaş ve üzerindeki herkes Covid-19'a karşı 3'üncü doz aşı olabilecek. Hükümet, ülkedeki tüm yetişkinlere Ocak ayının sonuna kadar güçlendirici aşıları uygulamayı planlıyor.

İngiltere'de yurtdışından gelen herkesin ülkedeki 2'inci gününde PCR testi yaptırmaları ve negatif test sonucu alana kadar kendilerini izole etmeleri gerekiyor.

Almanya’da aşısız kişilerin işletmelere girmesi yasaklandı

Almanya’da artan Covid-19 vaka sayılarının ardından kısıtlamalar sıkılaştırılarak, aşılanmamış kişilerin birçok işletmeye girişi yasaklandı.

Eyalet başbakanları ile görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Başbakan Angela Merkel ve halefi Olaf Scholz, ülke genelinde Covid-19 kısıtlamalarının sıkılaştırıldığını ve aşılanmamış kişiler için sert temas kuralları getirildiğini duyurdu.

Ülke çapında, sinemalara, tiyatrolara, restoranlara ve benzeri işletmelere erişim, vaka sayısı ne olursa olsun sadece aşı olanlar ve iyileşenler için mümkün olacak. Perakende satış yapan mağazalarında da 2G kuralı (aşılı veya iyileşmiş olmak) geçerli olacak. Aşılanmamış ve hastalığı geçirmemiş kişilerin söz konusu yerlere girişi kısıtlanacak. Gıda, hijyenik malzeme ve eczane gibi günlük ihtiyaç malzemeleri satan yerler bu kuraldan muaf tutulacak.

Yedi günlük insidans değerlerinin 350'nin üzerinde olduğu yerlerde kulüpler ve diskolar ise kapatılacak.

Kamusal veya özel alanda aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin yer aldığı buluşmalar, kendi hane halkı ve başka bir haneden en fazla 2 kişiyle sınırlandırılacak.

Büyük etkinliklere kısıtlamalar getirildi

Kapalı ve açık alanlardaki büyük etkinliklerde kapasitenin en fazla yüzde 30'u kullanılacak, kapalı alanlardaki etkinliklere en fazla 5 bin kişi, açık alanlardaki etkinliklere ise en fazla 15 bin kişi katılabilecek.

Vakaların çok yüksek olduğu bölgelerde etkinlikler iptal edilecek ve spor müsabakaları seyircisiz yapılacak.

Yılbaşında toplanma yasağı

Yılbaşında havai fişek atılamayacak, yılbaşı akşamı insanların gruplar halinde sokaklarda toplanmaları ise yasaklandı.

Almanya'da Covid-19 aşısının kanunla zorunlu hale getirilmesi planlanıyor. Merkel'den sonra Almanya'nın yeni başbakanı olması beklenen Scholz, ülke çapında aşı zorunluluğunun yasallaştırılması gerektiğini ifade etmişti.

Güney Kore’de yeni tedbirler

Güney Kore Başbakanı Kim Boo-Kyum, ülkede vakaların son 2 günde üst üste rekor düzeye ulaşmasının ardından özel toplantılara katılımı başkentte 6, diğer bölgelerde ise 8 kişi ile sınırlayacaklarını açıkladı. Uygulamanın önümüzdeki hafta başlayacağını ve 1 ay süreceğini kaydeden Kim, ayrıca restoran ve kafeler de dahil olmak üzere kamuya açık çoğu tesisin girişte aşı veya negatif test sonuç belgesi gerektiren işletmeler listesine ekleneceğini söyledi.

1 aylık zaman diliminin artan vaka sayılarını kontrol altına almada kritik önem taşıdığının altını çizen Kim, "4 hafta boyunca tedbirleri sıkılaştırmaya odaklanacağız" ifadelerini kullandı.

Hükümetin salgının gidişatını düzenli olarak takip edeceğini de belirten Kim, gerekli olması halinde daha sıkı tedbirlere başvurmaktan çekinmeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Koronavirüsün daha bulaşıcı olduğu belirtilen yeni mutasyonu Omicron'un da dün ilk kez doğrulandığı ülkede hükümet, restoranlara yönelik çalışma saati kısıtlamalarını kaldırmak ve kalabalık, özel etkinliklere izin vermek gibi kararları içeren "Covid-19 ile yaşama" politikasını Kasım ayında uygulamaya başlamıştı. Ancak vaka sayılarında gözlenen artışın ardından söz konusu politika askıya alınmıştı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.