Gıda Hattı

Hisarcıklıoğlu: Dünyanın En Büyük 17. Ekonomisiyiz Ama En Büyük 100'de Şirketimiz Yok

27 Kasım 2007, 16:10
Paylaş

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından bu yıl “Sürdürülebilir Rekabet Gücü: Endüstriyel Teknoloji ve İnovasyon” temasıyla 6'ncısı düzenlenen Sanayi Kongresinin açılışında konuşan ve 29 Kasım 2007 tarihinde Bükreş’te yapılacak olan Genel Kurul toplantısında Balkan Odalar Birliği’nin başkanlığını devralacak olan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ekonomide son 6 yılda kaydedilen büyümenin temel kaynağının, Türk sanayicilerin, girişimcilerin, her türlü zorluğa göğüs gererek gösterdikleri, çalışma, üretme ve ihracat yapma azimleri olduğunu belirtti.

Hisarcıklıoğlu, “Öte yandan büyümeyle beraber, bir sürece daha şahit oluyoruz. Artık eskiden para kazandığımız faaliyetlerden kar edemiyoruz. En iyi bildiğimiz işlerde, sektörlerde, rekabette zorlandığımızı görüyoruz" diyerek, rekabetin arttığı, karların düştüğü bir dönemin yaşandığını kaydetti. Eskisine göre daha sermaye yoğun ve değerli ürünler ihraç edildiğini, ancak bunun ürünlerin katma değerinin yüksek olduğu anlamına gelmediğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Her ay ihracat rekoru kırıyor olabiliriz ama düşen kurun etkisiyle ithal girdilerimiz ihracatımızdan çok arttıkça, net katma değerimiz düşmektedir. Bugün sanayimiz, düşük döviz kuru rüzgarının önünde sürüklenen, hangi limana gittiğini bilmeyen bir gemi durumundadır” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, bu durumda akla gelen ilk sorumlunun düşük kur olduğunu, ancak yalnızca kuru sorumlu tutmanın, fırtınada dümeni çalışmayan bir gemi karaya oturunca bundan sadece rüzgarı sorumlu tutmaya benzediğini belirterek, yaşanan sıkıntının temelinde döviz kuru kadar, bir sanayi politikasının olmamasının yattığını, döviz kurunun, buz dağının sadece görünen kısmı olduğunu ifade etti.

Balkan Odalar Birliği Başkanı oluyor

Balkan Odalar Birliği’nin başkanlığına TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu geliyor. Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Eurochambers) Yönetim Kurulu üyesi olan Hisarcıklıoğlu, 10 ülkeyi kapsayan Balkan Odalar Birliği’nin 2008 yılı dönem başkanlığını da yürütecek. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 29 Kasım 2007 tarihinde Bükreş’te yapılacak olan Genel Kurul toplantısında Balkan Odalar Birliği’nin başkanlığını devralacak. Balkan ülkeleri arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi, çeşitli sektörlerde somut işbirliği imkanlarının yaratılması amacıyla kâr amacı gütmeyen, hükümetler ve siyaset dışı bir kuruluş olarak Balkan Odaları Birliği (Association of Balkan Chambers-ABC) 1994 yılında kuruldu. Birliğe, Arnavutluk, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Güney Kıbrıs, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Karadağ, Yunanistan ve Türkiye’nin birlik ve odaları üye.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.