AramaArama
Gıda Hattı

Hindistan’da kara mantar “epidemi” ilan edildi

16 Haziran 2021, 12:54
Paylaş
Hindistan’da kara mantar “epidemi” ilan edildi

Hindistan’da kara mantar vakalarının kısa sürede hızla artmasıyla, beklenen oldu. Jarkand Eyalet Hükümeti, kara mantarı (mukormikoz) “epidemi” ilan etti.

Hindistan’da ortaya çıkan kara mantar (mukormikoz) salgınında vaka sayıları artıyor.

Kara mantar “epidemi” ilan edildi

Ülkenin Jarkand eyaletinde vaka sayılarının kısa sürede artması nedeniyle kara mantar (mukormikoz) “epidemi” ilan edildi. Yaklaşık 130 kişinin kara mantar olduğundan şüphelenilen eyaletin Başbakanlık Ofisi'nden bir yetkili, şüpheli vakalardan 79’unun doğrulandığını söyledi. Yapılan açıklamada, "Jarkand Eyaleti Başbakanı Hemant Soren'in talimatı ile kara mantar epidemi ilan edildi" denildi.

Söz konusu kararın özellikle steroidlerle tedavi edilen Covid-19 hastaları arasındaki kara mantar tehdidi nedeniyle alındığı bildirildi. Kara mantar nedeniyle 25 kişinin hayatını kaybettiği eyalette, 37 kişinin ise kara mantarı yenerek iyileştiği belirtildi.

Karantina süresi uzatıldı

Jarkand genelinde uygulanan karantina 24 Haziran'a kadar uzatılırken, eyalete gelenlere 7 günlük zorunlu karantina da dahil olmak üzere çok sayıda kısıtlama getirildi.

Şehir içi ve şehirlerarası otobüs seferleri iptal edilirken, düğün gibi etkinliklere katılımcı sayısı maksimum 11 kişi ile sınırlandırıldı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.