Gıda Hattı

Hindistan’da hava kirliliği eğitime ara verdirdi!

14 Kasım 2021, 13:24
Paylaş
Hindistan’da hava kirliliği eğitime ara verdirdi!

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de hava kirliliğinin “tehlikeli” seviyeye yükselmesi nedeniyle, eğitime 1 hafta ara verildi.

Kısa süre önce Çin’in Başkenti Pekin’de enerji krizine bağlı olarak kömür kullanan termik santrallerdeki üretim artışı nedeniyle hava kirliliği değerleri yükselmiş, bu gelişme üzerine kentteki okullarda fiziksel aktiviteye dayalı etkinlikler ile otoyollar kapatılmıştı.

Hindistan da hava kirliliğinin pençesinde!

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de ise yasağa rağmen Diwali Işık Festivali'nde kullanılan havai fişekler ve anız yakma işlemleri hava kirliliğini arttırdı. Yeni Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal, başkentteki hava kirliliğinin tehlikeli boyutlara ulaşması nedeniyle eğitime 1 hafta ara verildiğini duyurdu. Acil durum benzeri bir durumla karşı karşıya olduklarını söyleyen Kejriwal, derslerin çevrimiçi yapılacağını belirtti.

İnşaat faaliyetlerine 14-17 Kasım arasında ara verileceğini ifade eden Kejriwal, kamu çalışanlarının da işlerini 1 hafta boyunca evden yürüteceğini bildirdi.

Sokağa çıkma yasağı da gündemde

Başbakan Kejriwal ayrıca, hava kirliliği ile mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı uygulanması için mahkemeye öneride bulunulacağını, hava koşullarının kötüleşmeye devam etmesi durumunda ek tedbirlerin yürürlüğe konulacağını da kaydetti.

Yeni Delhi’nin hava kalitesi indeksi Kasım ayının başlarında (AQI) 451 olarak ölçülmüştü. Şehrin bazı bölgelerinde görüş mesafesi 200 metreye düşmüş, fişek yasağının uygulanamamasının tehlikeli kirlilik seviyelerine neden olduğu belirtilmişti.

Hava kirliliği seviyesini gösteren hava kalitesi indeksi değerleri 0-50 aralığında "iyi", 51-100 "orta", 101-150 "hassas", 151-200 "sağlıksız", 201-300 "kötü" ve 301-500 aralığında "tehlikeli" olarak sınıflandırılıyor. Festival kapsamında kullanılan havai fişekler her yıl Hindistan’da hava kirliliği seviyesini kötüleştiriyor.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.