Gıda Hattı

Hindistan’da eğitime hava kirliliği arası süresiz hale geldi

18 Kasım 2021, 10:49
Paylaş
Hindistan’da eğitime hava kirliliği arası süresiz hale geldi

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi’de artan hava kirliliği nedeniyle eğitime verilen 1 haftalık ara ikinci bir duyuruya kadar, inşaat ve yıkım çalışmaları yasağı da 21 Kasım'a kadar uzatıldı.

Yeni Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal, başkentteki hava kirliliğinin tehlikeli boyutlara ulaşması nedeniyle eğitime 1 hafta ara verildiğini duyurmuştu. Acil durum benzeri bir durumla karşı karşıya olduklarını belirten Kejriwal, derslerin çevrimiçi yapılacağını ve inşaat faaliyetlerine 14-17 Kasım arasında ara verileceğini kaydetmişti. Kejriwal, kamu çalışanlarının da işlerini 1 hafta boyunca evden yürüteceğini bildirmişti.

Eğitim ve inşaat çalışmalarına verilen ara uzatıldı

Bu gelişmeden sonra da başkentte hava kirliliğindeki artışın sürmesi üzerine bir açıklama yapan Yeni Delhi Çevre Bakanı Gopal Rai, eğitime ve inşaat faaliyetlerine verilen aranın uzatıldığını kaydetti. Yeni Delhi'deki yüksek hava kirliliği seviyeleri göz önüne alındığında, başkentteki eğitim kurumlarının ikinci bir duyuruya kadar kapatmaya verildiğini belirten Rai, inşaat ve yıkım faaliyetleri yasağının ise 21 Kasım'a kadar uzatmaya karar verildiğini aktardı.

Hindistan Ulusal Başkent Bölgesi (NCR) tarafından yapılan açıklamada da, hava kirliliğini önlemek adına tüm NCR çalışanlarına işe gelirken mümkün olduğunca toplu taşıma kullanmaları yönünde çağrı yapıldı.

Trafikte tek-çift uygulaması da gündemde!

Yeni Delhi yönetimi tarafından yapılan açıklamada ise, 21 Kasım tarihine kadar sebze, meyve, süt, yumurta, bakliyat gibi gıda ve akaryakıt gibi ihtiyaç maddeleri taşıyan tırlar haricindeki tüm tırların başkente girmesinin yasaklandığı ifade edildi. Ek olarak başkentte kömüre dayalı 11 santralden sadece 5'inin çalışmasına izin verildi.

Yeni Delhi Ulaştırma Bakanı Kailash Gahlot da, vatandaşlara toplu taşıma kullanmaları yönünde çağrıda bulunarak, "Yeni Delhi hükümeti her zaman tek-çift için hazır. Bunu burada Arvind Kejriwal liderliğinde başlattık ve şimdi Kademeli Müdahale Eylem Planı'nın (GRAP) bir parçası olarak her an takip etmeye hazırız" dedi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.