Gıda Hattı

Hindistan, gıda güvencesi kaygısıyla buğday ihracatını yasakladı!

15 Mayıs 2022, 11:23
Paylaş
Hindistan, gıda güvencesi kaygısıyla buğday ihracatını yasakladı!

Hindistan, ülkede yaşanan sıcak hava dalgasının tarım ürünlerine zarar vermesinin ardından, fiyatları kontrol edebilmek için zaman kaybetmeden buğday ihracatını yasakladı. Buğdayda önemli üretici ülkeler arasında olan Hindistan, Türkiye’nin de Rusya – Ukrayna savaşı sonrasında alternatif pazar arayışı ile yöneldiği ülkelerden biriydi…

Nisan ayı sonunda Hindistan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ve Rusya’ya yönelik yaptırımlar nedeniyle endişe yaratan buğday tedarikinde fırsatı görerek birçok ülke ile ihracat görüşmelerine başlamıştı. Buğday ihracatına yönelik bu girişim kısa sürdü ve Hindistan ihracatı yasakladı.

Dünyanın en büyük 2. buğday üreticisi olan Hindistan, tarımsal ürünlerin sıcak hava dalgasından olumsuz etkilenmesi nedeniyle, hemen uygulamaya girecek bir ihracat yasağı kararı açıklandı.

Cuma günü Hindistan’ın resmi gazetesinde yayınlanan dış ticaret başkanlığı bildirimi, küresel buğday fiyatlarının Hindistan’ın ve hassas durumdaki komşu ülkelerin gıda güvencesini tehdit ettiği ifade edildi.

İhracat yasağı ile artmakta olan ülke içi fiyatların kontrol edilmesi amaçlanıyor. Ülkede, yılın başından bu yana buğday fiyatları %40 arttı.

Savaş öncesinde, küresel buğday ve arpa ihracatının üçte biri Rusya ve Ukrayna tarafından yapılıyordu. Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik işgalinden bu yana, Ukrayna’da bazı limanlar kapatıldı, sivil altyapı ve tahıl siloları zarar gördü.

Aynı dönemde Hindistan’ın buğday hasadı, ülkede yaşanan rekor bir sıcak hava dalgasından büyük zarar gördü.

Dünyanın en büyük ikinci üreticisi olmasına karşın Hindistan, ürettiği buğdayın çoğunu ülke içinde tüketiyor. 2022-23 döneminde 10 milyon ton buğday ihraç etme hedefi olan Hindistan, savaş nedeniyle aksayan buğday tedarikini fırsata dönüştürmek istiyor.

Türkiye, alternatif pazar arayışında Hindistan’a yönelmişti

Hindistan, Türkiye’nin de Rusya – Ukrayna savaşı sonrasında alternatif pazar arayışı ile yöneldiği ülkelerden biriydi…

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım da konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.