Gıda Hattı

Hindistan cevizi nasıl yetiştirilir? Hindistan cevizi nerede yetişir? Hindistan cevizinin faydaları nelerdir?

18 Ekim 2021, 15:02
Paylaş
Hindistan cevizi nasıl yetiştirilir? Hindistan cevizi nerede yetişir? Hindistan cevizinin faydaları nelerdir?
Hindistan cevizi nasıl yetiştirilir? Hindistan cevizi nerede yetişir? Hindistan cevizinin faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Hindistan cevizi hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Hindistan cevizi nasıl yetiştirilir? Hindistan cevizi nerede yetişir? Hindistan cevizinin faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Hindistan cevizi hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Hindistan cevizi nasıl yetiştirilir?

Hindistan cevizi tropikal bölgeler de yetişen bir ağaçtır. Bu ağacın meyvesi Hindistan cevizi adını alır. Sert kabuklu ve içinde sıvı bulunan Hindistan cevizi, kabuğu soyulduktan sonra tüketilebilir. Oldukça yağlı bir yapıya sahip olan Hindistan cevizi meyvesinden elde edilen yağ, çeşitli yemek ve salatalarda kullanılabilir.

Kumlu topraklarda yaşamasını seven Hindistan cevizinin tarihinin 15 000 000 yıl öncesine kadar uzandığı düşünülmektedir. Boyu 30 cm'e kadar uzayabilen Hindistan cevizi ağaçlarında oluşan meyveler, yaklaşık 10-25 cm çapa sahip olurlar. Hindistan cevizi ağaçları yaklaşık 60 sene boyunca meyve üretir. Bu meyve insan vücudunda bir çok açıdan yararlıdır. Hindistan cevizi yapı vücut tarafından çok hızlı emildiği ve hemen kullanıldığı için yararlı yağlar arasına girer.

Hindistan cevizi hangi bölgede yetişir?

Hindistan cevizi ağacı tropikal iklim kuşağına uyum sağlamış bir ağaçtır. Hindistan cevizi ağacının meyvesi gençken rengi yeşildir. Kurumaya ve olgunlaşmaya başladıkça Hindistan cevizi ağacının meyvesi ağır ağır koyu kahverengi rengine dönmeye başlar. Hindistan cevizi ağacının meyvesi yaşken de kuruyken de tüketilebilir. Meyvenin içinde bulunan su meyve suyu gibi meyve delinerek içilebilir. Meyvenin kabuğunun altında kalan sert dokulu zar ise direk şekilde yenilebilir.

Farklı tarifleri lezzetlendiren Hindistan cevizi, dünyadaki tropikal iklim kuşağında bulunan ülkelerin bütününde yetiştirilebilir. Türkiye'de Hindistan cevizi yetiştirmek için uygun bir ortam bulunmamaktadır.

Hindistan cevizi hangi mevsimde yetişir?

Hindistan cevizi mevsimi tüm yıl sürmektedir; fakat kış ayları kurak ve yaz ayları yağışlı olan bir ortamda yetişebilir.

Hindistan cevizinin faydaları nelerdir?

  • Hindistan cevizi cilde yararı yönünden dikkat çekici bir besin türüdür. Böylelikle pek çok önemli kozmetik ürününde kendisine yer bulmayı başarmıştır. Mis kokulu şampuan ve kremlerde hindistan cevizi aroması sık olarak kullanılır.
  • Hindistan cevizi bağışıklık sistemini güçlendirdiği için tüketenlerin hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. 
  • Hindistan cevizine diyet listelerinde yer verenler programa uydukları takdirde bir süre sonra karın yağlarının erimeye başladığını görebilirler. 
  • Hindistan cevizi tiroid fonksiyonuna yapmış olduğu katkılar neticesinde yiyenlerin vücutlarına enerji depolanmasına katkıda bulunmaktadır. 
  • Hindistan cevizi yağının yararları sağlık açısından tam bir hazine saklamaktadır. Vücudun metabolizma hızımı arttıran yağ yardımı ile toksin niteliğindeki maddeler dışarı atılmaktadır. 
  • Hindistan cevizi cinsellik yönünden büyük faydalar sağlamaktadır. Besinin bulunduğu tarifleri tüketenler bir süre sonra daha zinde, enerjik ve kuvvetli olduklarını hissedebilirler.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.