Gıda Hattı

Hindi Üreticileri Tüketimi Yaymak İçin Atağa Kalktı

4 Aralık 2007, 17:15
Paylaş

Bu yılın başında Hindi Platformu çatısı altında bir araya gelen Pınar, Banvit, Bolca, Eskar ve Alp Hindi, hindi tüketiminin artırılmasına yönelik kolları sıvadı. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Hindi Üreticileri Platformu Başkanı Şerafettin Erbayram, gelişmiş ülkelerde en az 15 kilogram olan yıllık kişi başı tüketimin gitgide yükseldiğine dikkat çekerek bu payın Türkiye'de azalarak yarım kilogramlarda seyrettiğini söyledi. Erbayram, “Diğer ülkelere kıyaslama yaptığımızda hindi tüketimi ülkemizde çok düşük. Türkiye'deki mineral, vitamin ve protein değeri açısından hindi etini değerlendiren yok. Sağlıklı hindi etini alışkanlık dışında tutuyor. En az tavuk kadar popüler olmalıyız. Hedefimiz hindi tüketimini kısa sürede artırmak olacaktır. Catering firmalarıyla da anlaşarak otellerin, hastanelerin vb. kurum ve kuruluşların mönülerine hindi etini yaymak olacaktır” dedi.

Tanıtım faaliyetlerinde kanatlı sektöründe AB'nin ötesinde üretim gerçekleştirebilecek bir paya sahip olduklarını belirten Erbayram, “Hindi eti Türk mutfağına uygun bir seçim. Sulu ve sebzeli yemeklerin yanı sıra, köfte ve burger yapımında da büyük rol üstlenebilir.

Yurtdışındaki favori hamburger geleneğini Türkiye'de de yayabiliriz. Bu kapsamda tanıtım faaliyetleri için bakanlık ve üniversitelerle tanıtımlara ağırlık vermek istiyoruz. Kuşbaşı etin kilogramı 20 YTL iken, hindi etinin kilogramı 8 YTL'den satılıyor. Buradaki farkları insanlar göz ardı etmesin” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.