Gıda Hattı

Hindi Üreticileri Tüketimi Artırmak İçin Plartform Oluşturdu

19 Temmuz 2007, 17:34
Paylaş

Hindi Platformu Başkan Yardımcısı Ömer Görener, dünyada hindi tüketiminin kişi başına yıllık en az 5-6 kilo olduğunu, Türkiye'de ise bu rakamın 0,5 kilo seviyesinde bulunduğunu belirterek, bunu geliştirme konusunda ümitleri bulunduğunu ifade etti.

Türkiye'de hindinin yeteri kadar tanınmadığını düşünen hindi üreticileri bir araya gelerek, Hindi Platformu'nu oluşturdu.

Türkiye'de hindi tüketimi ve yeni platform hakkında Görener, Türkiye'de zaten az tüketilen hindi etine karşı kuş gribi nedeniyle oluşan güvensizliği yok etmek, tüketiciye hindi etini sevdirmek ve hindinin sadece bir yılbaşı yemeği olmadığını anlatmak için böyle bir platform oluşturduklarını kaydetti.

Bolca Hindi, Eskar, Pınar, Banvit ve Alp Hindi'den oluşan platformun, sektörün yaklaşık yüzde 97'sini temsil ettiğini ifade eden Görener, bu platform kapsamında bilgilendirici bir web sitesinin oluşturulması, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarının bilgilendirilmesi, bir hindi yemekleri kitabı hazırlanması gibi faaliyetlerde bulunacaklarını söyledi.

Görener, ayrıca platform üyeleri olarak iyi ürün çıkarabilmek ve haksız rekabeti ortadan kaldırmak için denetleme ve hijyen konularında ortaklaşmayı amaçladıklarını kaydederek, tüm platform üyelerinin ISO ve HACIP uygulamalarını yapmayı ve serbest bir laboratuvar şirketi tarafından denetlenmeyi kabul ettiğini dile getirdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.