Gıda Hattı

Hindi Platformu: "Tüketimi Kısa Sürede Arttırmayı Hedefliyoruz"

6 Kasım 2007, 20:34
Paylaş

Bu yılın başında Hindi Platformu çatısı altında bir araya gelen Pınar, Banvit, Bolca, Eskar ve Alp Hindi tüketimin artırılması için kolları sıvadı. Hedef, tüketimi yılbaşından tüm seneye yaymak. Bu yolda atılacak ilk adım ise catering firmaları ile işbirliğine gitmek. Platform, sosyal sorumluluk çerçevesinde ise darülaceze ve çocuk esirgeme kurumlarına dönemsel olarak hindi eti tedarik edecek. Yıllık bazda kişi başına tüketimin İsrail'de 15, Fransa'da 7, Almanya ve İtalya'da 5.5 kilogram olan hindi eti tüketiminin Türkiye'de hâlâ 0.7 kilogramda olduğunu söyleyen Hindi Platformu Başkanı Şerafettin Erbayram, “Diğer ülkelerle kıyaslandığında hindi eti tüketimi çok düşük. Türkiye'deki protein tüketiminde hindi eti neredeyse hiç değerlendirilmiyor. Bunun sağlıklı beslenme açısından da büyük bir kayıp olduğunu düşünüyoruz. Hedefimiz tüketimi kısa sürede artırmak. Catering firmaları ile mönülerinde daha fazla hindili yemeklere yer vermeleri için özel anlaşmalar yapacağız. Tanıtım ve toplu ürün satışları yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Erbayram, tüketimin düşük olmasının temel nedeninin hindi etinin tanınmamasından kaynaklandığını belirterek platformun çalışmalarını bu alanda yoğunlaştıracağını belirtti.Tanıtım faaliyetlerinin önemli bir ayağını bakanlık ve üniversitelerin oluşturacağını söyleyen Erbayram, "Tanıtım konusunda öncelikli olarak toplu tüketim alanlarını tercih ediyoruz. Çünkü hem kısa sürede daha fazla kişiye ulaşmış olacağız hem de tüketim rakamı daha hızlı artış sağlayacak" dedi. Hindi etinin Türk mutfak kültürüne çok uygun olduğunu söyleyen Erbayram, şöyle devam etti:

“Özellikle sulu ve sebzeli tencere yemekleri ile köfte ve burger yapımına uyumlu bir et. Az yağlı, yüksek proteinli ve düşük kalorili olması da sağlık trendi açısından hindiyi avantajlı kılıyor. Kuşbaşı etin kilogramı 20 YTL. Hindi kuşbaşı ise 8 YTL'den satılıyor. Tüketicinin bu avantajları fark etmesi gerekiyor.”

Türkiye'de 5 firma 400 sözleşmeli çiftlikte yıllık 40 bin ton hindi eti üretimi yapıyor. Türkiye'de işlenmiş hindi etini piyasaya ilk olarak 1995'te Bolca Hindi firması sundu. Bolu'da faaliyet gösteren Bolca'nın ardından 1998 yılında Pınar, 2001 yılında da Banvit hindi üretimine başladı. Gürcanlar Hindi, Beyaz Hindi ve Yayla Türk ise bir süre önce tüketimin yetersiz olduğu gerekçesiyle pazardan çekildi. Yayla Türk'ün yeniden pazara girmek için hazırlık yaptığı konuşuluyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.