Gıda Hattı

Hindi nasıl pişirilir? Kızarmış hindi için en iyi tarif ve ipuçları

31 Aralık 2018, 17:25
Paylaş
Hindi nasıl pişirilir? Kızarmış hindi için en iyi tarif ve ipuçları

Yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi hindi eti, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yeni yıl sofralarını lezzetlendiriyor. Peki Kızarmış hindi nasıl pişirilir? Kızarmış hindi ne kadar sürede pişer? Hindi eti kurutmadan nasıl pişirilir? En iyi tarif ve ipuçları bu yazıda…

Yılbaşının simgelerinden olan hindi eti, bu özel gecede kalabalık sofraları taçlandıran sağlıklı ve lezzetli bir yemek olma özelliğini çok uzun yıllardır taşıyor. Kolesterolü düşük ancak proteini yüksek bir hayvansal protein kaynağı olan hindi eti, günlük beslenmemiz içinde henüz hak ettiği yeri bulamasa da yeni yıl yaklaşınca daha popüler hale geliyor.

Uzmanlar; hindi etinin besin değerinin yüksek olması, yağ ve kolesterol içeriğinin düşük olması yanında vücutta üretilemeyen elzem aminoasitlerin hepsinin yeterli miktarda içermekte olduğunu belirtiyor. B1 ve B2 vitaminleri bakımından da zengin bir besin olan hindi eti; çocuklarda ve gençlerde bedensel ve zihinsel gelişim için önemli bir yer tutuyor.

Ayrıca düzenli ve yoğun spor yapanlar için de vücutta yapım aktivitelerini ve kas yoğunluğunu artırmak için ideal hayvansal protein kaynağı olarak belirtiliyor. Bununla beraber hindi eti tavuk eti gibi kalp damar hastalıklarının engellenmesinde de önemli bir yer tutuyor. Peki kızarmış hindi nasıl pişirilir?

Hindi nasıl pişirilir? Kızarmış hindi tarifi ve en iyi ipuçları

Bu özel gecede sevdiklerinizi lezzet dolu sofralarda ağırlamak istiyorsanız hindi etini pişirmekten korkmayın. Mutfak uzmanlarına göre bu iş hiç de zor değil. Pişirme öncesi ve sonrası bazı detaylara dikkat etmeniz mükemmel bir hindi yapmanız için yeterli.

Marinasyon şart!

Hindinizi pişirmeden önce zeytinyağı, sirke veya limon suyu, tuz, biber ve baharatlarla marine ederseniz daha lezzetli olur. Bu marinasyonda hindinizi buzdolabında 1 gün bekletmeniz yeterli.

Pişirmeden önce dolaptan çıkarın

Hindinizi fırına koymadan 1 saat önce buzdolabından çıkararak oda sıcaklığına gelmesini sağlamanız gerekli.

Lezzeti nasıl arttıracaksınız?

Kızarmış hindi nasıl pişirilir diyenlerin en çok merak ettiği konu, hindinin nasıl lezzetlendireceği. İsteğe göre baharatlarla karıştırarak hazırlayacağınız tereyağı harcını lezzet vermesi için derinin altına sürmeniz gerekiyor.

Ayrıca eti bıçakla delip içine biberiye, defne yaprağı yerleştirilebilirsiniz. Fırınlamadan önce tepsiye yerleştireceğiniz havuç, kuru soğan, sarımsak, kök kerevizin hindiye ayrı bir lezzet katacağını unutmayın.

Dağılmadan pişmesi için bağlayın

Hindinizin bacaklarını ısıya dayanıklı iple çok sıkı olmamak şartı ile bağlarsanız pişirirken dağılmaz.

Hinde eti kuru demeyin, fırına su koyun

Fırına ayrı bir tepsi içerisinde koyacağınız su pişme sırasında hindinizin kurumamasını sağlayacak.

hindi nasıl pişirilir

Fırın kapağını açmayın!

Pişme süresince mecbur kalmadıkça fırın kapağını açmayın. Fırın kapağını her açtığınızda, fırında sıcaklık düşer bu da hindinin pişme süresini uzatır.

Hindi kabına sığmalı

Hindinizi pişireceğiniz kabın büyüklüğü önemli. Hindinizi kaba koyduğunuzda çevresinde 5 ila 7-8 cm boşluk olursa mükemmel pişme kalitesi yakalayacaksınız.

Kızarmış hindi ne kadar sürede pişer?

Geldik hindi nasıl pişirilir diyenlerin haklı olarak en çok merak ettiği konuya. Hindinin pişme süresi. Bunu tam tutturmak hayli tecrübe ve ustalık istese de, vereceğimiz ipuçlarıyla doğru ayarı bulabilirsiniz. Hindinin ağırlığı bu konuya en belirleyici detay.

Hindi 160 derece ısıda uzun süre, için için pişmelidir. 2-4,5 kg arasındaki hindiler 2-3 saatte, 5-7,5 kg arasındakiler 3-4 saatte, 8-12,5 kg arasındakiler ise 4-5 saatte pişer. İsterseniz ilk yarım saat 220 derece ardından 160 derece olarak pişirmeye devam edebilirsiniz. Pişirme torbası ya da alüminyum folyo kullanmayı tercih edecekseniz ısıyı 175 dereceye kadar çıkartabilirsiniz.

Hindiyi kemiğe yakın yerinden veya etin kalın olduğu bir yerinden kesip etten su akıp akmadığına, etin rengine de bakabilirsiniz. Bu da en güvenilir pişme kontrolüdür.

hindi nasıl pişirilir

Son dokunuş çok önemli

Hindinin üstünün iyice kızarması ve lezzet artırmak için pişme süresi bitmeden 15-20 dakika önce 3-4 yemek kaşığı ılık suyla inceltilmiş balı fırçayla hindinin üzerine sürebilirsiniz.

Hindi pişti mi?

Termometre ibresi 75 dereceyi gösteriyorsa hindiniz pişmiş demektir.

Hindi servis edilmeden dinlendirilmeli

Fırından çıkan hindinizi alüminyum folyoya sararak yaklaşık 1 saat dinlendirin ve parçalara ayırıp servis yapın.

Ülkemizin sevilen aşçılarından Refika'nın hazırladığı Mükemmel Hindi Tarifi videosu da, Hindi nasıl pişirilir diyenlere yol gösterici olacaktır. Oldukça açıklayıcı olan bu videodan da püf noktaları öğrenebilirsiniz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.