Gıda Hattı

Himalaya Tırtıl Küfü’nden elde edilen ilaç geleceğin kanser ilacı!

17 Ekim 2021, 11:00
Paylaş
Himalaya Tırtıl Küfü’nden elde edilen ilaç geleceğin kanser ilacı!

Himalaya tırtıl küfünde bulunan bir molekülden elde edilen yeni bir kemoterapi ilacının kansere karşı etkili olduğu belirlendi. Bu ilginç kökenli ilaç, kanser hastaları için yeni tedavilerin önünü açabilir…

Araştırmadan elde edilen veriler Clinical Cancer Research dergisinde yayınlandı.

Oxford Üniversitesi araştırmacıları tarafından, İngiltere merkezli biyo-ilaç firması NuCana işbirliğinde geliştirilen NUC-7738,  henüz deneysel test aşamasında, kanser ilacı olarak kullanılmıyor.

Ancak yeni tamamlanan bir klinik deneme sonuçları, NUC-7738’in iyi bir ilaç adayı olduğunu gösteriyor.

NUC-7738’deki aktif bileşenin adı kordisepin. Bu madde ilk kez Ophiocordyceps sinensis adlı parazitik bir küf türünün içinde tespit edildi. Ophiocordyceps sinensis, güve larvasını öldürüp mumyalaştırdığı için, tırtıl küfü olarak da anılıyor. Bu canlı, gelenekse Çin tıbbında yüzyıllardır bitkisel bir tedavi olarak kullanılıyor.

Doğal olarak oluşan bir nükleosit analodu olan kordisepin, yapılan araştırmalara göre bir dizi kanser ilacı, antioksidan ve anti enflamatuar etkiye sahip. Bu da, Ophiocordyceps sinensis’in neden dünyanın en değerli paraziti olarak anıldığını açıklıyor.

İlaç nasıl üretildi?

Doğal olarak oluşan kordsepinin bazı dezavantajları var. Kanda hızlıca parçalanıyor ve hücreler tarafından yeterince alınamıyor.

NUC-7738 ilacı bu dezavantajları göz önünde bulundurarak geliştirildi. Nükleozit taşıyıcılarına bağlı olmadan hücrelere girebiliyor. Aynı zamanda önceden aktive edildiği için, kordisepsinin aksine adenozin kinaz enzimize ihtiyaç duymuyor. Aynı zamanda kanda kordisepini parçalayan adenozin deaminaz enzimine karşı dirençli.

Laboratuvar araştırmalarında NUC-7738’in kordisepinden 40 kat daha etkili olduğu belirlendi. İnsanlarla yapılan denemelerden de olumlu sonuçlar alındı.

2019 yılında başlayan ve halen devam eden Faz 1 çalışmasında, ilaç hastalar tarafından iyi tolere edildi. Ayrıca hastalarda anti tümör aktivitesinin işaretleri ve hastalığın uzun süre dengede kaldığı, ilerlemediği görüldü.

Sonuçlar ümit verici olsa da, kanser ilaçlarının standart araştırma prosedürleri nedeniyle NUC-7738’in gerçek hayatta kullanımı biraz zaman alacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.