Gıda Hattı

Himalaya buzulları olağanüstü bir şekilde eriyor!

4 Ocak 2022, 12:45
Paylaş
Himalaya buzulları olağanüstü bir şekilde eriyor!

Yeni araştırmalar, Himalaya buzullarının hızla erimesinin Asya'daki milyonlarca insanın su kaynaklarını tehdit ettiği konusunda uyarıyor. Ayrıca bu erime Dünya'daki deniz seviyelerinin de artmasına neden oluyor.

Leeds Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, son yıllarda Himalaya buzullarının, 400-700 yıl önceki son büyük buzul genişlemesinden bu yana ortalamadan on kat daha hızlı buz kaybettiği sonucuna varıyor.

Çalışma ayrıca, Himalaya buzullarının dünyanın diğer bölgelerindeki buzullardan çok daha hızlı küçüldüğünü ortaya koyuyor.

Araştırma ekibi 14.798 Himalaya buzulunun boyut ve buz yüzeylerinin yeniden yapılandırılmasını yaptı. Şu an mevcut olan buzul alanlarının yaklaşık yüzde 40'ını kaybettiğini ortaya koydular. Şaşırtıcı bir sonuç olarak araştırmacılar bugün maksimum 28.000 kilometrekareden 19.600 kilometrekareye düştüğünü ortaya koydu.

Bu süre zarfında Orta Avrupa Alpleri, Kafkaslar ve İskandinavya'da bulunan tüm buza eşdeğer olan 390 ila 586 km küp buz kaybettiklerine inanılıyor.

Bu erimenin bir diğer önemli sonucu da deniz seviyesini yükseltmesi. Araştırmacılar bu erime sonucu suyun dünya genelinde deniz seviyelerini ortalama 1.5 mm yükselttiğini tahmin ediyorlar.

Araştırmanın ekibi lideri Dr Jonathan Carrivick “Bulgularımız açıkça gösteriyor ki, şu anda Himalaya buzullarından, geçmişe göre ortalama orandan en az on kat daha yüksek bir oranda buz kaybı yaşanıyor. Kayıp oranındaki bu hızlanma birkaç on yılda ortaya çıktı. Bu durum insan kaynaklı iklim değişikliği ile örtüşüyor.” Diye ekliyor.

Dünyadaki üçüncü kutup: Himalayalar

Himalayalar Antarktika ve Kuzey Kutbu'ndan sonra dünyanın en büyük üçüncü buzuna ev sahipliği yapıyor. Genellikle 'Üçüncü Kutup' olarak adlandırılıyor.

Himalaya buzullarının erimesinin hızlanması, gıda ve enerji için Asya'nın başlıca nehir sistemlerine bağımlı olan yüz milyonlarca insan için önemli etkilere sahip.

Himalaya buzulları genellikle doğu bölgelerinde daha hızlı kütle kaybediyor. Araştırmacılar, sadece Himalaya buzullarının değil, Dünya'daki diğer buzullar da hızla erimeye devam ediyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.