Gıda Hattı

Hikmet Feridun Es kimdir? Hikmet Feridun Es hayatı

6 Haziran 2022, 15:18
Paylaş
Hikmet Feridun Es kimdir? Hikmet Feridun Es hayatı
Hikmet Feridun Es kimdir? Türk gazeteci ve yazar olan Hikmet Feridun Es  hayatı ve eserleri ile araştırılmaktadır. İşte Hikmet Feridun Es biyografisi...

Hikmet Feridun Es kimdir? Yazar ve gazeteci olan Hikmet Feridun Es hayatı kariyerine dair tüm detayları sizler için hazırladık.

Hikmet Feridun Es biyografi

doğum; 6 Haziran 1909, İstanbul

ölüm; 6 Haziran 1992, İstanbul

mesleği; Türk gazeteci ve yazar.

Hikmet Feridun Es hayatı

Lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duymaya başlayan Hikmet Feridun Es, İtalyan Okulu'ndan sonra girdiği İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nde öğrenim görürken, okulunu yarım bırakıp, 1926 yılında Akşam gazetesinde çalışmaya başladı. Daha sonra Yedi Gün dergisinin ABD muhabirliği görevini üstlenen Es, Hürriyet gazetesinde de çalışarak gezi röportajları yaptı. 1950 yılında Kore'de görevli Türk Tugayı'nda savaş muhabirliği yaptı. İlk kadın savaş muhabiri Semiha Es'le[3] evlendi. Az tanınan değişik ülkelere geziler yaparak buralarda çektiği fotoğraflar ve röportajlarıyla ilgi çekti. Vietnam Savaşı ve Kongo İç Savaşı'nda foto muhabirliği yaptı. 1983 yılında "Burhan Felek Hizmet Ödülü" kazandı. Ayrıca Çarşaf ve Akbaba gibi dergilerde gülmece yazıları yazdı. 6 Haziran 1992 tarihinde ölen Es; Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

Yapıtları

  • Kaybolan İstanbul'dan Hatıralar
  • Yapmış Olduğu Röportajlar
  • Bugün Ne Diyorlar ki, 1932
  • Gezi; Aşk Tamtamları, 1953

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.