Gıda Hattı

Hidroksimetil furfural nedir? Sağlık üzerine etkileri!

2 Aralık 2021, 13:28
Paylaş
Hidroksimetil furfural nedir? Sağlık üzerine etkileri!

Şekerlerin ayrışması, HMF olarak da bilinen organik bileşik hidroksimetilfurfural üretir. HMF’nin insan sağlığına yönelik olumsuz etkileri tartışılıyor. Peki sağlık için ne kadar zararlı? Olumlu etkileri neler?

Kimyasal bileşik hidroksimetilfurfural olan HMF alkol ve aldehit gruplarından oluşan bir furan halkası içeriyor. HMF, dekstroz, glikoz ve sukroz içeren ayrışan şekerlerin bir ürünü olarak meydana geliyor.

Şeker ayrışması tipik olarak asit varlığında gerçekleşiyor. Doğal olarak, zamanla veya ısıya maruz kalma yoluyla meydana gelebiliyor. HMF üretimi, uzun raf ömrü ve/veya ısıya maruz kalma ile artıyor.

Kahve, kurutulmuş meyveler, meyve suları ve süt gibi birçok işlenmiş gıda HMF içeriyor. Kahve ortalama 300 ila 2900 miligram/kilogram (mg/kg) arasındayken, kuru erik ortalama olarak 2200 mg/kg  HMF içeriyor. Hidroksimetilfurfural oluşumu, tereyağından karamele kadar değişen tatlar üretiyor. Aşina olduğumuz şekilde karamel rengi üretiyor.

İnsanların çeşitli gıda ürünleri yoluyla günlük 30 ila 150 mg HMF alabileceği bildiriliyor. Ancak, HMF tüketiminin güvenli seviyeleri tam olarak açıklığa kavuşturulmamıştır. Bunun nedeni, HMF'nin metabolizmasının, biyotransformasyonunun ve atılımının ve dolayısıyla vücuttan temizlenme hızının bireyin organ fonksiyonuna bağlı olması olarak açıklanıyor.

HMF’nin insan sağlığına olan  etkileri

HMF ve türevlerinin genotoksik, mutajenik, kanserojen, DNA'ya zarar veren, organotoksik ve enzim inhibe edici etkiler sağladığı doğrulanmıştır.

Yapılan deneylerde yüksek oranda HMF alındığında tümör oluşumu ve gelecek nesillerde anomali görüldüğü de belirtiliyor.

Ancak hidroksimetilfurfural aslında bir antioksidan. HMF hücrelerin buruşma, kromatin yoğunlaşması ve çekirdeklerin ayrılması gibi morfolojik değişikliklere maruz kaldığı hidrojen peroksit (H 2 O 2 ) kaynaklı oksidatif stres tarafından hasar gören hepatositler üzerinde morfolojik ve biyokimyasal seviyelerde koruyucu bir etkiye sahip.

Hatta antialerjen olarak da kullanılabiliyor. HMF, antijen-antikor çapraz bağlanmasına ve antikor-reseptör bağlanmasını engelleyerek alerji durumunu ortadan kaldırıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.