AramaArama
Gıda Hattı

Hidrojen gazı geleceğin yakıtı olabilecek mı? Araştırmalar aksini söylüyor

18 Ağustos 2021, 14:57
Paylaş
Hidrojen gazı geleceğin yakıtı olabilecek mı? Araştırmalar aksini söylüyor

Son çalışmalar "mavi hidrojen" olarak anılan yakıtın kömürden bile daha fazla sera gazı ortaya çıkmasına neden olduğunu gösterdi.

Hidrojen bir süredir geleceğin yakıtı olarak düşünülüyordu. Yandığı zaman havadaki oksijenle birleşip su buharına dönüşen bu gaz, temiz enerjinin sembolü olmuştu. Ancak evrende en fazla bulunan bu element dünyada serbest bir şekilde bulunmuyor. Suyun ve birçok organik molekülün yapısında yer alan hidrojenin kimyasal yollarla ayrıştırılması ise oldukça meşakkatli.

Halihazırda dünyada amonyak üretimi gibi çeşitli amaçlar için ihtiyaç duyulan hidrojen gazının büyük bölümü, doğalgaz içinde yer alan metan gazının buharla yeniden yapılandırılması yoluyla üretiliyor.

Hidrojen gazı üretiminde doğalgaz ve su kullanılıyor

Yüksek sıcaklıkta buhar halindeki suyun bir katalizör varlığında metan gazıyla karşılaşması sonucunda hidrojen ve karbon monoksit gazları ortaya çıkıyor. Zehirli bir gaz olan karbon monoksit de yeniden işlem görerek bir sera gazı olan karbondioksite çevriliyor. Bu şekilde üretilen gaza "gri hidrojen" deniyor.

Son dönemde daha yaygın şekilde yürütülen uygulama ile, işlem sırasında ortaya çıkan karbonun yakalanması ve depolanması ile üretilen hidrojen ise "mavi hidrojen" olarak tanımlanıyor. Mavi hidrojenin daha az sera gazı emisyonuna neden olduğu ifade ediliyor.

Mavi hidrojen ve siyah ayak izi

Energy Science & Engineering dergisinde yayınlanan araştırma ise mavi hidrojenin göründüğü kadar masum olmadığını ortaya koydu. Araştırmacılar, oluşan karbondioksit ve özellikle de işlem sırasında kaçan metan gazı dikkate alındığında üretilen hidrojenin ciddi miktarda sera gazı emisyonuna neden olduğunu açıkladı.

Yapılan hesaplamalara göre mavi hidrojenin toplam karbondioksit olarak emisyonu, gri hidrojene göre sadece %9-12 oranında düşük. Daha temiz alternatifin üretiminde karbondioksit emisyonu daha düşük olsa da, karbon yakalama üniteleri işletmek için daha fazla doğalgaz kullanılması bu sonucu doğuruyor.

Araştırmanın daha şaşırtıcı sonucu ise, mavi hidrojen üretiminin karbon ayak izinin ısınma amacıyla doğalgaz veya kömür yakmaya göre %20, dizel yakıta göre ise %60 oranında daha yüksek olduğu şeklinde. Araştırmacılar bu nedenle iklim değişikliğinden ötürü mavi hidrojen kullanımına geçmenin halihazırda iyi olmayacağını ifade ediyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.