AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

HFCS ve sakkaroz

HFCS ve sakkaroz
8 Ağustos 2016, 16:09

2007 yılında yapılan Amerikan Beslenme Birliği Kamu Bilgilendirme Komitesi Sempozyumu’nun sonuçlarının tartışılması amacıyla yazılan bilimsel bir makalede, HFCS (yüksek fruktozlu mısır şurubu) konusunda merak edilen sorulara cevap arandı ve HFCS ve sakkaroz karşılaştırması yapıldı.

Makale, 2008 yılında The American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlandı.

Sempozyumda HFCS’nin ne olduğu, neden bir gıda bileşeni olarak kullanıldığı ve HFCS’nin beslenmeye olan katkısı ele alınmıştı. HFCS’nin metabolik etkilerine ilişkin en yeni çalışmalar da, o tarihlerde yapılan sempozyumda incelenmişti.

seker-2-gidahatti

HFCS ve sakkaroz

Makaleye göre, gıda ve içecek sektöründe en çok kullanılan yüksek fruktozlu mısır şurubu türü, sakkaroza yakından benziyor. Sektörde yaygın kullanılan HFCS, %55 fruktoz, %45 oranında ise glukoz içeriyor. Sakkaroz, yani çaya ve kahveye koyduğumuz sofra şekeri ise, bilindiği gibi eşit oranda glukoz ve fruktoz içeriyor.

Yüksek fruktozlu mısır şurubu ve sakkaroz tüketimi, kan glukozu konsantrasyonlarında benzer etkilere ve benzer insülin tepkilerine neden oluyor.

Makaleye göre HFCS ve sakkaroz tüketen bireyler arasında açlık seviyeleri, leptin ve grelin düzeyleri açısından fark olmadığı biliniyor.

seker-gidahatti

Her 2 tatlandırıcı da benzer etkiye sahip

Bu nedenle, her 2 tatlandırıcının da benzer metabolik etkilere neden olduğu düşünülüyor. Tatlandırıcıların bileşiminin de oldukça benzer olduğu düşünüldüğünde, bu sürpriz değil.

Bir araştırma grubuna göre HFCS’nin tokluk lipidemisine neden olduğu öne sürülse de, bunun doğrulanması için daha fazla incelemenin yapılması gerekiyor.

Bazı çevreler kilo konusunda tek suçlu olarak HFCS’yi göstermek istese de, esas odak noktası alınan kalori miktarı ve kalori dengesi olmalı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.