Gıda Hattı

HFCS ve sakkaroz farklı mı?

25 Ağustos 2016, 17:14
Paylaş
HFCS ve sakkaroz farklı mı?

Farklı seviyelerde sakkaroz veya yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) içeren düşük kalorili diyetlerin etkisini incelemek amacıyla yapılan çalışmada önemli bulgulara ulaşıldı. Peki, HFCS nedir?

Rippe Yaşam Tarzı Enstitüsü tarafından yapılan çalışma, 2011 yıında The FASEB Journal dergisinde yayınlandı.

seker-gidahatti (1)

HFCS nedir?

HFCS, mısır nişastasından yapılan bir tatlandırıcı olarak tanımlanıyor. İlk olarak 1970’li yıllarda, Clinton Corn Processing Company tarafından piyasaya sürülen bu ürün, günümüzde yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Yüksek fruktozlu mısır şurubunun en yaygın bulunan 2 türünde %42 oranında fruktoz – %58 oranında glikoz ve %55 fruktoz – %45 glikoz bulunuyor.

Yüksek fruktozlu mısır şurubunun en sık karşılaştırıldığı ürün ise sakkaroz (sofra şekeri). Sakkarozda da eşit oranda (%50 - %50) glikoz ve fruktoz bulunuyor.

misir-tarlasi-gidahatti

Araşırma detayları

Araştırma rastgele, ileriye dönük, çift körlü deneme şeklinde tasarlandı.

Fazla kilolu veya obez ancak sağlıklı 158 yetişkin birey, 12 hafta süresince düşük kalorili diyet uyguladı. 12 hafta süren düşük kalorili diyet uygulaması öncesinde ve sonrasında katılımcıların vücut bileşimi ve kan değerleri analiz edildi.

Düşük kalorili diyetlerde %10 veya %20 oranında sakkaroz veya yüksek fruktozlu mısır şurubu ile tatlandırılmış az yağlı süt bulunuyordu.

Dört gruba ayrılan bireyler, düzenli olarak egzersiz yaptı.

Kontrol grubu olarak belirlenen bir grup da, normal bir diyetin yanında egzersiz de yaptı.

obezite-olcum-gidahatti

Elde edilen sonuçlar

Tüm grupların vücut yağı oranında, yağ kütlesinde ve bel çevrelerinde azalma gözlendi.

ABD yetişkin nüfusu tarafından tüketilen seviyede sakkaroz veya yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren düşük kalorili diyet uygulayan bireyler kilo verdi ve yağ kütlesi kaybetti.

Hem %10 sakkaroz hem de %10 yüksek fruktozlu mısır şurubu ile tatlandırılan süt tüketen bireylerde yağ kütlesi kaybı, yalnızca egzersiz yapan gruptan daha fazla oldu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.