AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Hey şeyi kararında tüketin uyarısı etkili değil mi?

Hey şeyi kararında tüketin uyarısı etkili değil mi?
5 Nisan 2016, 17:17

Her şeyi kararında tüketin uyarısı sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek için etkili bir tavsiye. Fakat araştırmacılara göre tam bir miktar tanımı yapılmaz ise kişiler normal miktarın ne olduğuna kendileri karar verecekleri için etkisiz olabiliyor.

ABD’nin Georgia Üniversitesi araştırmacıların gerçekleştirdikleri çalışmaya göre bu mesajın birçok kesim tarafından rahatlıkla kabul edilmesini sağlayan basitliği aynı zamanda problemin de bir parçası oluyor.

saglikli-beslenme-gidahattti

İnsanların bu tavsiye ile normal tüketim miktarlarını objektif açıdan belirlemek yerine bunu istediklerini istedikleri kadar yemeyi haklı çıkarmak için kullandıklarını belirten araştırmacı ekibin lideri Michelle van Dellen, örnek olarak araştırmaya katılan kişilerin 3’te 2’sinin ‘kararında’ olduğunu düşündükleri kurabiye miktarının tüketmeleri gerekenden çok daha fazla olmasını gösteriyor.

Elde edilen sonuçlara göre kararında tüketim mesajlarının kişileri doğru yola yönlendirmek yerine herkesin kendince yorumlayabileceği bir mesaja dönüştüğünü belirten araştırmacılar, bu nedenle insanların kilo vermesi için bu tür mesajların etkili olamayacaklarını ifade ettiler.

beslenme-gidahatti

Bu sonuçların ışığında tüketim porsiyon miktarlarının ambalaj üzerinde çok daha net bir şekilde verilmesi gerektiğini savunan araştırmacılar, örnek olarak gazlı içeceklerin etiketi üzerinde porsiyon başına kalori miktarlarının bulunduğu ancak bir kutu içecekte birden çok porsiyon bulunduğu halde bunun yeterli bir şekilde belirtilmiyor oluşunu gösterdiler.

ABD’de gerçekleştirilen ve 7000 kişinin katıldığı anketi değerlendiren araştırma Plos One dergisinde yayınlanmıştır. Araştırmacılar son olarak modern diyetlerin önerdiği “her şeyden kararında yemek” mesajının sağlıklı gıdaları az miktarlarda tüketmekten daha kötü olduğunu ifade ettiler.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.