Gıda Hattı

Herbert Achternbusch kimdir? Herbert Achternbusch hayatı

23 Kasım 2021, 13:59
Paylaş
Herbert Achternbusch kimdir? Herbert Achternbusch hayatı
Herbert Achternbusch kimdir? Avangard filmleri ile tanınan film yazarı Herbert Achternbusch hayatı ve tüm çalışmaları sizler için araştırdık. İşte Herbert Achternbusch biyografi içeriğimiz...

Herbert Achternbusch kimdir? Alman yazar ve ressam olan Herbert Achternbusch hayatı ve tüm çalışmalarına dair tüm merak edilenler...

Herbert Achternbusch biyografi

doğum; 23 Kasım 1938 yılında Münih

mesleği; Alman yazar , film yönetmeni ve ressam . Özellikle avangard filmleriyle tanınır.

Herbert Achternbusch hayatı

Çocukluk ve Gençlik

Achternbusch evlilik dışı bir diş teknisyeni ve bir spor öğretmeninin çocuğu olarak dünyaya geldi ve büyükannesiyle birlikte Bavyera Ormanı'ndaki Deggendorf yakınlarındaki Mietraching'de büyüdü. Öz babası 1960'ın sonlarında onu evlat edindiğinden beri Achternbusch olarak anılıyor. Comenius-Gymnasium Deggendorf'a katıldı ve kızı Eva 1959'da doğduğunda hâlâ Abitur'a hazırlanıyordu. Çocuğun annesi sınıf arkadaşıydı.

Liseden mezun olduktan sonra, resim ve şiirde elini denedi, 1960-1962 yılları arasında sırasıyla Pädagogische Hochschule München-Pasing'de, Nürnberg Güzel Sanatlar Akademisi'nde ve üç dönem Güzel Sanatlar Akademisi'nde okudu. Münih. Resim yaptı, heykeller yaptı (bu süre zarfında diğer şeylerin yanı sıra tek renkli resimlerini ve gravürlerini Haus der Kunst'taki sergilerde sundu), 1962'de öğrenci arkadaşı Gerda ile evlendi ve tuhaf işlerle ( Oktoberfest'teki sigara satıcısı dahil) geçindi.)

Herbert Achternbusch kimdir?
Herbert Achternbusch

Yazar

1960'ların ortalarında, Achternbusch, Hans Erich Nossack, Günter Eich ve Martin Walser gibi meslektaşlarının ve arkadaşlarının tavsiyesi üzerine resimden yazıya geçti. 1964'ten itibaren art arda birkaç küçük şiir ve gravür yayınladı; 1969'da Suhrkamp Verlag , Walser'in ajansı aracılığıyla Achternbusch'un ilk öykü cildini yayınladı.

İlk romanı Die Alexanderschlacht (1971), 1970'lerde ve 1980'lerde genç Alman edebiyatının avangardı için çığır açıcı olarak görülüyordu. 1977, kendi kendini empoze ettiği yabancı Achternbusch'u yaşadı, yayıncı Hubert Burda'nın bağışladığı Petrarca-Preis'in ödül töreninde yaktığı para ödülü için çeki görünce protesto etmek için toplantıdan ayrıldı.

Anlatı çalışmasına ek olarak, tiyatro için düzenli olarak yazıyor.

Film yapımcısı

1970'lerin başında, Achternbusch ilk küçük filmlerini yapmaya başladı ve Alman auteur filmlerinin önde gelen temsilcileriyle temasa geçti. O rol oynadığı Werner Herzog'un filmi kendisi ve tüm karşı Tanrı için herkes ve Volker Schlöndorff en Tv filmi Tirol'deki gecede ve Herzog'un filmi senaryosunu yazdı içinde Cam Kalp 1976. Yönetmen olarak ilk uzun metrajlı filmi 1974'te The Andechser Feeling'dir.

1982'de Das Gespenst adlı filmine yönelik küfür iddiaları bir skandala yol açtı. Nasıl film gösterileri İsa Bavyera manastırda çarmıhtan yükselir uykuya genç ile üstün. Film Endüstrisi Gönüllü Öz Denetim (FSK) o saldırıyordu, çünkü filmi bırakmamaya karar Katolik Kilisesi'ni ve “sadece kötümser ve oluşturma nihilist izleyici rasyonel bunu işleme izin vermez dünyadaki temel desen”. Film, "milyonları bulan nüfusun Katolik bir kesiminin halka açık gösterimdeki dini duygularından beklenemezdi". Avusturya'da Herwig Nachtmann , Medya Yasası'nın 36. maddesi uyarınca filme el konulması için dava açtı. Bunlar, sanat özgürlüğünün anayasaya demirlenmesinden sonra Avusturya'da ilk müsadere vakalarıydı.

Gözden geçirilmiş olmasına rağmen kısa bir süre sonra kararının ardından (Avusturya ve İsviçre'de yasak film olarak kaldı), ancak Almanya'da yüzlerce Katolik sinemalardan , hatta bazıları sinemalarda tuvalet olarak kullanarak protesto etti . O zamanlar yeni atanan Federal İçişleri Bakanı Friedrich Zimmermann , yönetmene gümüş bir film kaseti kazanan The Last Hole filmi için para ödülü vermeyi reddetti . Achternbusch, Grönland'a giden Servus Bavyera'da bir şair olduğu için daha önce Bavyera eyalet hükümeti tarafından fon almayı reddetmişti. Göç etmek istiyor, diyelim ki: “Bavyera'da ölmek bile istemiyorum”. 29 Haziran 1983'te Federal İçişleri Bakanı Zimmermann da "The Wandering Cancer" filmini desteklemeyi reddetti.

Zimmermann'ın kararından sonra Achternbusch, Federal Almanya Cumhuriyeti'ne karşı on yıllık bir yasal anlaşmazlığı yönetti ve 1992'de Münster Yüksek İdare Mahkemesi'nde kazandı. Bununla birlikte, artık televizyon istasyonları ve fon kuruluşları tarafından çok uzun bir süre desteklenmedi.

İle Tek El Clap , o 2002 yılında yaptığı iki düzineden fazla filmlerin son tamamladı.

Özel

Achternbusch altı çocuk babasıdır ve dönüşümlü olarak Münih yakınlarındaki Buchendorf'ta ve Avusturya Waldviertel'deki evinde yaşıyordu . Öyleydi Annamirl Bierbichler en sekiz yıldır ortağı ve onun evinde zamanlarda onunla yaşadı Ambach . Yıllarca Münih'in merkezindeki Burgstrasse'de yaşadı. Kızı Naomi (* 1994) bir aktris ve Picasso'nun Münih'te ve Das Klatschen der ein Hand adlı filmlerinde rol aldı .

Başarılar

Achternbusch'ın altmışıncı doğum gününde, Münih şehri , sanatçının aforizmalarını şehrin dört bir yanındaki bayraklarda göstererek onu onurlandırdı . Münih Film Festivali kapsamlı 2008 yılında ona onur retrospektif . Onun yetmişinci doğum günü vesilesiyle, Modern Sanat Müzesi de Passau takdim 1990 Achternbusch tercih”2008 sanatçının resimsel çalışmalarını kapsamlı bir sergi suluboya ve karışık onun resimler için medyayı o dürtüsel eserlerinde renk kullanır sayede. Achternbusch, şiirsel açıdan duyarlı, güçlü ve fantastik eserlerinde güçlü bir anlatıcı olduğunu kanıtlıyor."

Achternbusch, hayatının kısa bir versiyonunu kendisi sundu:

“Ailemi seçtikten sonra 1938'de doğdum. Annem taşralı, kendini sadece şehirde evinde hisseden sportif bir güzellikti. Babam çok rahat ve içmeyi severdi, şakacıydı. Neredeyse dünyada, okullar, hastaneler ve her türlü şey beni rahatsız etti. Zamanımı yaptım ve boş zamanımda ısrar ettim. Oturmak acıtıncaya kadar kitap yazdım. Sonra film yaptım çünkü hareket etmek istedim. Sahip olduğum çocuklar her şeye yeniden başlıyor. İyi günler!"

Film çalışması

Herbert Achternbusch, 1970'lerin Alman auteur filminin önemli bir temsilcisidir. Filmlerinde çoğunlukla bir kişide yazar, yönetmen, senarist ve başrol oyuncusudur (istisna: 1983'ten Rita Ritter ). Neredeyse yalnızca kameraman Jörg Schmidt-Reitwein ve ressam arkadaşı Heinz Braun gibi arkadaşlarıyla çekim yaptı . 1980'lerde Starnberg Gölü kıyısındaki Ambach'ta birlikte yaşadığı Sepp ve Annamirl Bierbichler kardeşleri de önemli bir rol oynadı . Annamirl, ondan otuz yıl küçük yaşta ayrılmadan önce sekiz yıl boyunca sevgilisiydi.

Bir yanda genellikle doğaçlama, diğer yanda genellikle teatral ve ezberden oynanan oyunlar ve bağnaz Bavyera Katolikliği ve taşracılığının tekrar eden temaları ve hapishanedeki hapis cezası, profesyonel oyuncularla birlikte amatör oyuncuların kullanımı onun için tipiktir. küçük-burjuva evliliği cehennemi. Kamera çalışması çoğunlukla statiktir, filmler neredeyse tamamen uzun ve orta uzunlukta çekimlerden oluşur .

Achternbusch, filmleriyle bilinçli olarak toplumsal tabuları yıkıyor. O sadece Katolik Kilisesi'ne saldırmakla kalmıyor (bkz. yukarıdaki Das Gespenst skandalı ), aynı zamanda kasıtlı olarak kışkırtıcı ve tatsız sahneleri olan yalancı bir topluma da saldırıyor:

In Bierkampf onu uzak tekme dek (1976) o Oktoberfest polis üniformalı sarhoş kışkırtır.
In Der Komantsche benzer (1979) bir şey bir futbol maçı sırasında meydana Olimpiyat Stadı .
In nerede? (1987) AIDS aktörü Kurt Raab'a bir bira bahçesinde eli kulağında ölümü hakkında konuşmasını sağlayarak 1980'lerin AIDS histerisini yorumluyor.
In Son Hole (1981), ana karakteri istediği unutmak altı milyon öldürülen Yahudilerin içinde Soykırım her öldürülen Yahudi için bir Schnapps içerek. Bu başarılı olmadığı için adam kendini Stromboli'ye atar .
Achternbusch açıkça gösterdi reddetmesi CSU son sahnesinde Der Depp ardından Başbakan hangi (1982), Franz Josef Strauss olduğu zehirlenmiş içinde Hofbräuhaus.
Pek kamuoyu tarafından fark, Achternbusch arada 30 film, yapmış "komedi ve umutsuzluk başka Alman sinemacı ile birbirine daha yakın olduğu bir sürekli geliştirilen çalışma."

Achternbusch, alışılmış dramaturjiden bağımsız olarak radikal bir şekilde öznelci formüle eder, estetik gelenekleri yok sayar, türleri karıştırır. Achternbusch -Karl Valentin'in esnek bir şekilde mantıksal olarak mantıklı olduğu gibi- semantiği modern absürdün içine abartıyor , onları geçmişten ve günümüzden gerçek dehşetlerle yüklüyor ve aynı zamanda her zaman kendiliğinden ve eğlenceli."

Herbert Achternbusch kimdir?
Herbert Achternbusch

İşler

Gravürler ve şiir, Miscellanea
Altı gravür. Hermit Press, Stierstadt im Taunus, 1964.
İleri geri. Verlag Bibliothek der Provinz , Weitra, 1996,
Günaydın. Verlag Bibliothek der Provinz, Weitra, 1997,
Beyaz noktalar. Verlag Bibliothek der Provinz, Weitra, 1998,
Sazan. Verlag Bibliothek der Provinz, Weitra, 1999,
Andechs'ten Atina'ya. Verlag Bibliothek der Provinz, Weitra, 2001,
Bira. Verlag Bibliothek der Provinz, Weitra, 2005,

Sigara satıcısı. Suhrkamp, ​​​​Frankfurt am Main, 1969 ( sigara satıcısı , zarf , Rita hikayelerini içerir )
Deve. Suhrkamp, ​​​​Frankfurt am Main, 1969 ( Tibet , Indio , Afganistan , 2 Mayıs 69 hikayelerini içerir )
Aslan kükremesinin gücü. baskı suhrkamp 439.Suhrkamp, ​​​​Frankfurt am Main, 1970.
İskender Savaşı. Suhrkamp, ​​​​Frankfurt am Main, 1971.
L'Etat c'est moi. baskı suhrkamp 551. Suhrkamp, ​​​​Frankfurt am Main, 1972
Gün gelecek. Suhrkamp, ​​​​Frankfurt am Main, 1973,
Ölüm saati. Suhrkamp, ​​​​Frankfurt am Main, 1975,
Görünürde arazi. Suhrkamp, ​​​​Frankfurt am Main, 1977,
Nil'deki ev. Suhrkamp, ​​​​Frankfurt am Main, 1981,
İsyanlar. Suhrkamp, ​​​​Frankfurt am Main, 1982,
Dalgalar. Suhrkamp, ​​​​Frankfurt am Main, 1983,
Rüzgâr. İki bin bir, Frankfurt am Main, 1984.
Yol. Suhrkamp, ​​​​Frankfurt am Main, 1985,
Breitenbach. Kiepenheuer ve Witsch, Köln, 1986
Ambach sürgünü. Kiepenheuer ve Witsch, Köln, 1987
Mavi çiçek. İki bin bir, Frankfurt am Main, 1987.
Orada kimse yok. Fischer Taschenbuch, Frankfurt am Main, 1992
Cengiz Han'ın intikamı. Verlag Bibliothek der Provinz , Weitra, 1993
Archi'nin kitabı. Hatje, Stuttgart, 1994
Köpek günleri. S. Fischer, Frankfurt am Main, 1995
Ne düşünüyorum. Goldmann, Münih, 1995
ben bir koyunum Goldmann, Münih, 1996
Son dokunuş. Hanser, Münih, 1997
Saat 7'yi vur. Verlag Bibliothek der Provinz, Weitra, 1998
İki keşişin yolculuğu. Verlag Bibliothek der Provinz, Weitra
Düşmanın gücünü kaybettiğini görmek güzel değil mi? Verlag Bibliothek der Provinz , Weitra

Oyunlar

1978: Ella
1979: Rüzgar
1980: Kuschwarda Şehri
1980: Güneş
1981: kurbağa
1981: Platling
1982: Herbert'im
1983: Sel
1983: Tuna Nehri üzerinde
1985: gitti
1988: Linz
1990: Kayıp
1993: Bot ve çorapları
1996: Mezar yazıtım
1996: son konuk
1998: Dulce est
1998: Tukulti
2000: Aptal Bulut
2000: Orada kafenyonda
2000: Pallas Atina
2000: öncekiler
2002: Daphne von Andechs
2003: Alkibiades sonunda
2004: Dünya şampiyonu . İlin yayınevi kütüphanesi , Weitra
2005: kafa ve kalp . Eyaletin yayınevi kütüphanesi, Weitra
2007: uyum
2008: Gecenin sarı horozu: dört oyun . Fischer (Tb.), Frankfurt
2017: Dogtown Münih
2018: Karpfn (Achternbusch'un kukla gösterisiyle aynı adı taşıyan çocuk kitabının sahnelenmesi; metin versiyonu ve yönü: Gerd J. Pohl )

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.