Gıda Hattı

Her 100 kişiden 14’ünde bakın hangi hastalık var! Dev araştırma…

19 Haziran 2022, 17:30
Paylaş
Her 100 kişiden 14’ünde bakın hangi hastalık var! Dev araştırma…

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir araştırma, dünyadaki her 100 kişiden 14’ünde, kene kaynaklı en yaygın hastalık olan Lyme hastalığı olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmadan elde edilen bulgular BMJ Global Health dergisinde yayınlandı.

Çalışmada en yüksek enfeksiyon oranına %20 ile Orta Avrupa’da rastlandı. 50 yaş üzerinde olan ve kırsal bölgelerde yaşanan erkekler ile en fazla risk altında olan grup.

Hastalığın ölüme yol açması oldukça nadir. Ancak enfekte bir kene tarafından ısırılan insanlarda kızarıklık ve kurdeşen ile kas ve eklem ağrısı, baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi grip benzeri belirtiler söz konusu.

Lyme hastalığının ne kadar yaygın olduğunu belirlemek isteyen araştırmacılar, 89 çalışmanın verilerini bir araya getirdi. Toplamda 160 bine yakın kişiye ait kan örneklerinin %14,5’inde, Lyme hastalığına yol açan Borrelia burgdorferi (Bb) bakterisine rastlandı.

Kene hastalıkları neden artıyor?

Araştırmacılar, “Yaptığımız çalışma, hastalığın dünya genelindeki görülme sıklığını ortaya koyan, bugüne kadarki en kapsamlı ve güncel araştırma” ifadelerini kullandı.

Orta Avrupa’dan sonra en fazla antikor oranı %15,9 ile Doğu Asya, %13,5 ile Batı Avrupa ve %10,4 ile Doğu Avrupa’da tespit edildi. En düşük orana sahip bölge ise %2 ile Karayipler oldu.

Daha önce yapılan araştırmalar, kene kaynaklı hastalıkların son 12 yılda 2 katına çıktığını gösterdi. Bunun sebebi iklim değişikliğine bağlı olarak yaz mevsiminin daha uzun ve kuru olması, hayvan göçleri, yaşam alanlarının kaybı ve gittikçe sıklaşan evcil hayvan temasları olarak sıralandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.