Gıda Hattı

Helicobacter pylori enfeksiyonları tehlikeli olabiliyor!

16 Ekim 2021, 10:17
Paylaş
Helicobacter pylori enfeksiyonları tehlikeli olabiliyor!

Helicobacter pylorisindirim sistemine yerleşen ve mide zarına saldırma eğiliminde olan yaygın bir bakteri. Kabaca mideyi enfekte eder.  Peptik ülserlerin yaygın bir nedeni olan H. pylori enfeksiyonu dünyadaki insanların yarısından fazlasında bulunuyor.

Adındaki "H", Helicobacter'in kısaltmasıdır. “Helico”, bakterilerin spiral şeklinde olduğunu gösteren spiral anlamına geliyor.

H. pylori, özellikle çocukluk döneminde mideyi enfekte eder. Bu bakteri türüne sahip bazı insanlar tipik semptomlarla karşılaşmazken bazı insanlarda peptik ülserler ve midede gastrit olarak bilinen iltihabi bir durum gibi hastalıklara yol açabiliyor.

H. pylori midenin asidik ortamında yaşamaya adapte olmuştur. Hatta bu bakteriler çevrelerindeki ortamı değiştiriyor ve asitliğini azaltıyor. Böylece hayatta kalabilirler.

H. pylori'nin spiral şekli, mukus tarafından korundukları ve vücudunuzun bağışıklık hücrelerinin onlara ulaşamadığı mide zarına nüfuz etmelerini sağlıyor. Bakteriler immun yanıta etki edebiliyor. Bu durum mide sorunlarına yol açıyor.

Bakterilerin midenin mukoza zarına nüfuz edip mide asitlerini nötralize eden maddeler ürettiğinde mide sorunlarına neden olduğuna inanılıyor. Bu, mide hücrelerini asitlere karşı daha savunmasız hale getiriyor. Mide asidi ve H. pylori birlikte mide zarını tahriş eder ve midede veya ince bağırsağın ilk kısmı olan on iki parmak bağırsağında ülserlere neden oluyor.

H.pylori enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

H.pylori hastalarının çoğunda herhangi bir semptom görülmüyor.

Enfeksiyon ülsere yol açtığında, özellikle geceleri veya yemeklerden birkaç saat sonra mide boş olduğunda semptomlar karın ağrısını içeriyor. Ağrı genellikle kemiren bir ağrı olarak tanımlanır ve gelip gidebilir.

  • Aşırı gaz oluşumu
  • Şişkinlik
  • Mide bulantısı
  • Göğüste ağrılı yanma hissi
  • Ateş
  • İştahsızlık veya anoreksi
  • Açıklanamayan kilo kaybı

Bakteri insandan insana ağız yoluyla bulaşıyor. Enfekte kişilerin kullandıkları çatal-kaşıktan sıklıkla bulaşma şekillenmekte. Ayrıca kişisel hijyen tedbirleri de oldukça önemli.

Son yapılan çalışmalar H.pylori ile enfekte bireylerin mide kanserine yakalanma oranının daha yüksek olduğunu belirtiyor. Septik ülser kan damarına zarar verdiğinde ve demir eksikliği anemisi ile ilişkili olduğunda meydana gelebilecek iç kanama risklerden biri.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.