Gıda Hattı

Helal Gıda Tartışmalarına Mehdi Eker'de Katıldı

24 Aralık 2007, 18:51
Paylaş

Helal Gıda tartışmalarına Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de katıldı. Helal gıda sertifikası konusunda karar alınması durumunda bakanlık olarak gerekli adımları atacaklarını belirten Eker, “Helal gıda İslami kurallara göre yasak olan herhangi bir unsuru içermeyen, bu unsurlardan arındırılmış yerlerde veya cihazlarda hazırlanan, işlenen, taşınan ve depolanan ürün olarak tanımlanıyor” dedi. Yeni Zelanda’da da etlerin tamamının İslami kurallara göre kesildiğini vurgulayan Eker, “Ben ziyaret için gittiğimde Yeni Zelanda’da bakan bana bu bilgiyi verdi. Gerekçe olarak da, İslam ülkelerine et ihraç etmelerini gösterdi” dedi.

‘Hububatta sıkıntı var’

Kuraklık nedeniyle özellikle, hububatta sıkıntı olduğunu vurgulayan Eker, buğday üretiminde yüzde 13, arpa üretiminde ise yüzde 22,4 düzeyinde gerileme olduğunu belirtti. Ayçiçeğinde ise bölgesel düşüşler görüldüğünü ifade eden Eker, “Trakya’da ayçiçeği sulanmıyor, yağışlarla besleniyordu. O nedenle Trakya’da yüzde 35–38 civarında gerileme var” dedi. Bazı meyvelerde yüzde 2-5 arasında ölçülen ve çok da anlamlı olmayan düşüşler olduğunu aktaran Eker, “Sulanan bitkilerde problem olmuyor. Problem hububatta. 2006’da 20 milyon ton olan buğday üretimi, 2007’de yapılan son tahmine göre 17,3 milyon tona indi. İlk tahminde ise, 17,7 milyon tondu. Sadece buğdayda 2,5 milyon ton civarında bir etkilenmemiz var. Keza arpada 10 milyon tonluk üretim tahmin ediyoruz” dedi.

Şu anda sadece üretim rakamları üzerinden tahminler yürüttüklerini kaydeden Eker, “Çiftçi bireysel nedenlerle üretimden çekilmiş olabilir. Şu anda bunları bilemiyoruz. Detaylı bilgi çiftçi kayıt sistemine bağlı olarak yıl bittikten sonra elimize gelecek. Tabiri caizse bir hasar tespit raporu da yıl bittikten sonra çıkacak” diye konuştu. Bu yıl içinde Güneydoğu Anadolu, Çukurova ve Trakya bölgesinde hububatta bir önceki yıla göre daha yüksek verim elde edildiğini belirten Eker, “Bu bölgelerde verim artışı oldu. Buralarda da artış olmasaydı, kaybımız çok daha fazla olurdu” dedi.

‘AB'den damızlık hayvan ne zaman gelir bilemem’

Tarım ve Köy işleri Bakanı Mehdi Eker, yılan hikâyesine dönen Avrupa Birliği’nden (AB) damızlık hayvan ithalatı hakkındaki son gelişmeleri de açıkladı. Şu an için daha önce açıkladıkları üzere ABD’den damızlık hayvan ithalatının başladığını belirten Eker, AB’den ithalat konusunda ise bir ilerleme olmadığını belirtti. AB ülkelerinden ithalat olmamasının nedeninin bu ülkelerdeki deli dana hastalığı riski olduğuna dikkat çeken Eker, AB ülkelerinin riskinin azaldığı yönünde bir takım iddiaların olduğunu ancak konunun resmiyet kazanmadığını belirtti. Bu nedenle de şu anda AB ülkelerinden ithalat için bir adım atılmadığını kaydeden Eker, “Resmiyet kazanırsa iddialar, ona göre değerlendiririz” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.