Gıda Hattı

HAZIR KIYMA ÜRETİM İZİNLERİ İPTAL EDİLDİ

5 Mart 2007, 11:41
Paylaş

Tarım Bakanlığı'nın 07.07.2006 tarih ve 26221 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Çiğ Kırmızı Et ve Hazırlanmış Kırmızı Et Karışımları, Çiğ kanatlı Eti ve Hazırlanmış Kanatlı Eti Karışımları Tebliğ'leri, yasadaki altı aylık geçiş süresinin tamamlanmasıyla 1 Ocak 2007’den itibaren uygulanmaya başlandı.

İl Tarım müdürlüklerinden yetkili mercilere gönderilen bir yazı ile hazır kıyma satışı üretim izinlerinin iptal edildiği bildirilen uygulama, et üretim merkezlerinden en küçük satış birimlerine kadar tüm işletmeleri kapsıyor. Tebliğin uygulamaya başlanmasıyla birlikte artık içeriği belirsiz kıymaların satışı yapılamayacak. Hazır ve karışım kıyma üretim ve satışını tümüyle yasaklayan tebliğ, fabrikadan mahalle kasabına kadar tüm işletmelerde üretim ve satışı yasaklarken, belirli koşullara uygun işlenmiş ürün üretenleri ise kapsamıyor.

Bakanlığın tüketici sağlığını göz önüne alarak hazırlamış olduğu tebliğe göre, piliç ve tavuk etinden yapılmış taze veya dondurulmuş bütün kıymaların, kırmızı et ve kanatlı et karışımından oluşan tüm köfteler, hindi eti kıymaların, kırmızı et-kanatlı et karışımından üretilen tüm dönerlerin, karışım kıymaların, dana ve kuzu ile sığır ve koyun eti karışımlarından oluşan bütün kıymaların, kırmızı etten üretilen tüm orta yağlı, yağlı ve çok yağlı kıymaların taze veya dondurulmuş olarak satışı artık yasak.

Tarım Bakanlığı Müşteşarı Nihat Pakdil, uygulamanın belirli koşullara uyarak üretim yapan işletmeleri etkilemeyeceğini söyledi. Pakdil, “Bu işi hukukuna uygun yapan kişilerle bir sorun yaşanmayacak. Ancak yine de hazır olarak satılan kıymanın önüne geçilmiş olacak. Karışım kıyma üretimi zaten yasaklanacak” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.