Gıda Hattı

Hazine ve Maliye Bakanlığından “TL’ye güvenmeye devam edin” mesajı!

24 Şubat 2022, 16:42
Paylaş
Hazine ve Maliye Bakanlığından “TL’ye güvenmeye devam edin” mesajı!

Rusya-Ukrayna gerilimi kaynaklı olarak uluslararası piyasalardaki oynaklıklara dikkat çekilen Hazine ve Maliye Bakanlığı açıklamasında, “Vatandaşlarımızın riskli pozisyonlar almaktan kaçınmalarını öneriyoruz. Gerekli tedbirler alınacak, vatandaşların TL’ye güveninin devam etmesi önemli” denildi.

Hazine ve Maliyet Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’ya beklenen saldırısının başlaması üzerine piyasalarda yaşanan dalgalanmalara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

“Gelişmelerin etkileri takip ediliyor, gereken tedbirler alınacak”

Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya askeri müdahalesi kapsamındaki gelişmelerin yakından izlendiğini belirten açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Uluslararası alanda yaşanan bu gelişmelerin olası ekonomik ve finansal etkileri; tarım, turizm, dış ticaret, enerji ve müteahhitlik dahil her boyutuyla, Bakanlığımızca ve ilgili Bakanlıklarla istişare içinde takip edilmektedir. Şimdiye kadar olduğu gibi bu süreçte de gereken tüm tedbirler kararlılıkla alınacaktır.

Türkiye ekonomisi sağlam temelleriyle geçtiğimiz dönemde birçok iç ve dış şoku bertaraf etmiştir. Üretimi, ihracatı, yatırımları ve istihdamı önceleyen; dengeli ve istikrarlı büyümeyi odağına alan Türkiye Ekonomi Modeli ile attığımız adımlar sayesinde ülkemizin zorluklara karşı dayanıklılığını daha da güçlendirdik.

“Riski pozisyonlar almaktan kaçının!”

Bilindiği üzere yakın zamanda manipülatif söylemlere itimat ederek oldukça riskli pozisyonlar alan vatandaşlarımız önemli mali kayıplarla karşı karşıya kalmıştır. Son iki ayda Türk Lirasını güçlendirmek için önemli politikalar uygulamaya konulmuş ve bu konuda başarılı olunmuştur. Bu çerçevede, uluslararası finansal piyasalarda bu gerginliğin neden olduğu oynaklıklara karşı vatandaşlarımızın Türk Lirası ve Türk Lirası cinsi varlıklara olan güveninin devam etmesinin ve riskli pozisyonlar almaktan kaçınmalarının her açıdan önemli olduğu değerlendirilmektedir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.