AramaArama
Gıda Hattı

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan “IMF ile anlaşma” iddialarına yalanlama

26 Ağustos 2021, 15:48
Paylaş
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan “IMF ile anlaşma” iddialarına yalanlama

Hazine ve Maliye Bakanlığı, medyada IMF Özel Çekme Hakkı tahsisatına ilişkin gerçeği yansıtmayan bilgilerin yer aldığını ve tezvirat yapıldığını bildirdi.

IMF SDR tahsisatı ile ilgili haberlere ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığından açıklama yapıldı. Açıklamada, şöyle denildi:

“Tezvirat yapıldığı görülüyor”

“Basın yayın organlarında IMF SDR (Special Drawing Rights – Özel Çekme Hakkı) tahsisatına ilişkin gerçeği yansıtmayan bilgilerin yer aldığı ve tezvirat yapıldığı görülmektedir.

Ülkemiz 1947 yılından bu yana IMF üyesi olup, bahse konu kuruluşta yüzde 0,98 sermaye payına sahiptir.

IMF, 23 Ağustos 2021 tarihinde Kovid salgını nedeniyle üye ülkeleri desteklemek amacıyla toplam 650 milyar ABD Doları tutarında SDR tahsisatı, başka bir ifadeyle koşulsuz rezerv desteği sağlamıştır.

Türkiye’ye 6,3 milyar dolar tahsis edildi

SDR tahsisatları üye 190 ülkeye kota payları oranında yapılmaktadır. Örneğin bu son tahsisatla; ABD’ye 112,9 milyar ABD Doları, Almanya’ya 36 milyar ABD Doları, Güney Afrika’ya 4,15 milyar ABD Doları tutarında rezerv imkânı sağlanmıştır. Türkiye’ye ise, IMF’deki kota payına karşılık gelmek üzere 6,3 milyar ABD doları tahsis edilmiştir.

IMF ile bu konuda bir anlaşma imzalanmamış ya da program ilişkisine girilmemiştir. Bu imkân, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynaktır.

SDR tahsisatı tutarı uluslararası rezervlerimizde yer almakla birlikte, Bakanlığımızın TCMB nezdindeki hesaplarında takip edilecektir. SDR tahsisatına ilişkin bilgilere IMF’nin internet sitesinden (https://www.imf.org/en/About/FAQ/special-drawing-right) ulaşılabilmektedir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.