Gıda Hattı

Hazine ve Maliye Bakanlığı: “Serbest piyasaya müdahale söz konusu değil”

18 Kasım 2021, 11:24
Paylaş
Hazine ve Maliye Bakanlığı: “Serbest piyasaya müdahale söz konusu değil”

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz alım satımında kimlik ibrazına ilişkin düzenlemeye ilişkin, “Döviz alım satımı piyasada alıcılar ve satıcılar arasında serbestçe gerçekleşmektedir. Düzenlemenin serbest piyasaya müdahalesi kesinlikle söz konusu değildir” açıklaması yaptı.

Resmi Gazete’de 18 Kasım’da yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2018-32/45)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2021-32/64) ile, döviz bürolarında alım satım işlemlerinde kimlik ibrazı limiti 100 doların üstü ve karşılığı TL olarak belirlendi. Kimlik ibrazı için işlem limitlerini belirleme yetkisi de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda olacak.

HMB: “Düzenleme serbest piyasaya müdahale değil”

Düzenlemenin “serbest piyasaya müdahale” olduğuna ilişkin değerlendirmeler üzerine, Hazine ve Maliye Bakanlığından bir açıklama yapıldı. Düzenlemeye yönelik bazı yorumlar yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

“Düzenleme ile döviz bürolarında alım satım işlemlerinde kimlik ibrazı limiti 100 doların üstü ve karşılığı Türk Lirası olarak yeniden belirlenmiştir.

Söz konusu değişiklikte “işlem limitlerini belirlemeye ifadesi ise sadece kimlik ibrazına yönelik olup, bu ifade 100 dolar limitini artırma veya azaltmaya yönelik bir yetkilendirmeyi ifade etmektedir.

Döviz alım satımı piyasada alıcılar ile satıcılar arasında serbestçe gerçekleşmektedir. Düzenlemenin serbest piyasaya mücadelesi kesinlikle söz konusu değildir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.